2012. december. 07. 21:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. december. 07. 21:44 Itthon

Ezrek csatlakoztak a tandíjellenes tüntetésekhez

Budapesten, Szegeden, Pécsett és Debrecenben is demonstrációt tartanak a diákok a felsőoktatás átalakítása miatt. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája is jelezte támogatását. A gyűlések célja, hogy a hallgatók tiltakozzanak a keretszámok újabb drasztikus csökkentése, az egyetemi autonómia megszüntetése ellen és közösen döntsenek az ellenállás további formáiról.

Már közel kétezren jelezték részvételi szándékukat a Hallgatói Hálózat hétfőn délután négykor kezdődő budapesti fórumára, ezzel párhuzamosan Szegeden is legalább ezren fognak tiltakozni - írta péntek esti közleményében a Hallgatói Hálózat (HaHa).

Az Oktatói Hálózat után a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) is jelezte támogatását. A fórum célja, hogy tiltakozzunk a hallgatói keretszámok újabb drasztikus csökkentése, az egyetemi autonómia megszüntetése ellen és közösen döntsünk az ellenállás további formáiról. A hétfői találkozóknak bármilyen kimenetele lehet.

Mint arról korábban beszámoltunk, a HÖOK szerdára hirdetett demonstrációt ugyanazokkal a célkitűzésekkel, mint a Hallgatói Hálózat.

Mint az utóbbi szervezet közlményében írja: hétfőn délután várnak minden "felháborodott érintettet" az ELTE Lágymányosi kampusz északi épületének aulájába, ahol minden résztvevő egyenlő félként felszólalhat és részt vehet a döntéshozatalban.

"Tiltakozunk az ellen, hogy csak a felső 10480-nak lesz elérhető a felsőoktatás, ami megszünteti a társadalmi mobilitást. A hallgatói szerződés röghöz köti, az új diákhitelrendszer pedig eladósítja a fiatalokat. Az óriási forráskivonások megszűnéssel fenyegetik az egyetemeket, miközben a kormány kancellároknak nevezett végrehajtókat küld az autonómia megfojtására" - áll a közleményben.

A kormány intézkedései nemcsak a budapesti egyetemisták körében verték ki a biztosítékot, hanem vidéken is. Három egyetemvárosban, Szegeden, Pécsett és Debrecenben összesen több ezren jelezték, hogy részt vesznek a helyi demonstrációkban.

A Hallgatói Hálózat már a kormány tavalyi rombolására reagálva is egyetemet foglalt. Az akkori elítélő nyilatkozatokkal szemben ma már a hallgatói önkormányzatok is elszánták magukat a határozott fellépésre, amit örömmel fogadtunk. Az új helyzet új együttműködési formákat szülhet a szervezetek között, az egyeztetések tovább folynak, konkrét döntés még nem született.

Hirdetés