Gyurcsány: "2008-ban igazunk volt"
A felsőoktatás átalakításával kapcsolatos kormányzati tervek utólag is azt bizonyítják, hogy a korábbi kormánynak 2008-ban igaza volt - közölte Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök szerint a ma elfogadott határozatok megvalósítása után a magyar felsőoktatás "iszonyatos bajba fog kerülni".
"Amit a felsőoktatás átalakításának terve kapcsán látunk, utólag is bizonyítja, hogy 2008-ban igazunk volt" - írta Gyurcsány Ferenc a Facebookon. "Akkori politikánkat a mai kormányfő élesen, agresszíven elutasította, vele szemben hazug módon, szociálisnak nevezett népszavazást szervezett" - tette hozzá.
"Utólag is sajnálom, hogy a választópolgárok jelentős része elhitte a hazugságot, hogy a hallgatók szerepvállalása nélkül lehet versenyképes felsőoktatást teremteni. Igaz ezért semmiképpen nem a választópolgárok hibáztathatóak, hanem az, aki megtévesztette őket" - írta a volt kormányfő.
Szerinte a ma tervezett átalakítások megvalósítását követően azonban a magyar felsőoktatás "iszonyatos bajba fog kerülni", egyetemek sora fog bezárni, hallgatók tízezrei nem lesznek képesek eljutni a diplomáig.
A kormány csütörtöki ülésén tíz pontos javaslatot fogadott el a felsőoktatás átalakításáról. A pénteken bejelentett változások egyik legfőbb eleme, hogy a jövőben csupán a hallgatók 10-20 százalékának lesz ingyenes a képzés. A korábban kiszivárgott tervek szerint ez nagyjából azt jelenti, hogy csak 10 500 hallgatónak lesz ingyenes a képzés. A keretszám csökkentését azzal magyarázták, hogy minél többen kerülhessenek be a felsőoktatásba.
A kormány döntött arról is, hogy aki a közigazgatásban helyezkedik el, annak az állam átvállalja a kölcsönt, a jövőben pedig a cégeknek is lehetővé teszik: aki átvállalja a pályakezdő Diákhitelét, az adókedvezményt kap. Átalakítják a felsőoktatási rendszert is úgy, hogy kancellárt neveznek ki az egyetemekre és a főiskolákra, akik kvázi a gazdasági posztot fogják betölteni. A kancellár személyéről az Nemzetgazdasági Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma dönt.
Három tárgyalódelegációt jelölt ki a kormány az egyetemek adósságállományának átvállalására. Az egyiket Naszvady György vezeti, aki az egyetemek adósságátvállalásáról tárgyal majd az intézményekkel, Lázár János az uniós projektek önrészéről, Varga Mihály pedig a PPP-projektek kiváltásáról tárgyal majd. Döntöttek továbbá arról is, hogy a 2014-2020 közötti uniós támogatási projektekből 1000 milliárdot a felsőoktatásra áldoznak majd.
Két új ösztöndíjat is létrehoz a kormány: az egyiket élsportolók kaphatják azért, hogy ne a tengerentúlra menjenek, hanem a magyar egyetemekre járjanak, továbbá az egyetemi sportélet ismét megerősödjön. Létrehoznak emellett egy pedagógus-ösztöndíjat is.