Lezsák: már érezhető a nemzeti lovas program hatása
Az elkészült Kincsem Nemzeti Lovas Program, valamint az abban megfogalmazott lehetőségek hatásaként az ország nagyon sok településén már tapasztalhatóak a lovas ágazat fellendülésének első jelei - mondta Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke szerdán Izsákon.
A lovas ágazat fejlesztése, amely az elfogadott Nemzeti Vidékstratégia szerves részét képezi, hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarország ismét lovas nemzet legyen - mondta Lezsák Sándor, aki az egész programot pár évvel korábban elkezdte és annak népszerűsítése érdekében Izsákon tartott tájékoztatót Horváth László, a nemzeti lovas program végrehajtásáért felelős miniszterelnöki megbízottal közösen.
Az Országgyűlés alelnöke hangsúlyozta: az ágazat több területhez kapcsolódik, ezért nem lehet az agrárgazdaságtól, a vidékfejlesztéstől és a turisztikától elválasztva kezelni. Lezsák Sándor szerint a lótenyésztés munkahelyteremtő hatása sem elhanyagolható, hiszen átlagosan három ló egy munkahely fenntartását igényli.
Horváth László, a Fidesz országgyűlési képviselője az MTI-nek elmondta: Magyarországon a rendelkezésre álló adatok szerint 77 ezer ló van, mely töredéke annak, ahány ló a múlt század elején volt.
Nem tudni, hogy hány ló van magánkézben az országban, ezért hamarosan döntés születik arról, hogy egy chip beültetési eljárással minden ló azonosítása megtörténjen - mondta, hozzátéve, hogy az ezer főre jutó lovak számát tekintve az európai átlag felét sem érjük el.
A miniszterelnöki megbízott a program szempontjából fontos lépésnek nevezte, hogy a kormány egy hét múlva tárgyalja azt a jelentést, melyben beszámol arról, hogyan áll a nemzeti lovas program végrehajtása.
Horváth László javasolni fogja, hogy Magyarországon, egyedülállóan a világon, jöjjön létre egy olyan nemzeti lovas holding, amely egy kézbe von mindent, szerves egységben tudja kezelni az ágazattal kapcsolatos különféle területeket.