Főszerkesztők: ellentétes a közérdekkel a rendőrök kitakarása
Ellentétes a közérdekkel a rendőrök kitakarásának kötelezettsége - közölte a Főszerkesztők Fóruma.
November 26-án a Kúria jogegységi döntéssel tartósította azt az ítélkezési gyakorlatot, amely szerint a rendőrök és egyéb „nyilvános helyen vagy közterületen szolgálati kötelezettséget teljesítő” személyeket ábrázoló álló vagy mozgó képeket a médiában csak az érintettek hozzájárulásával lehet közölni - idézte fel pénteki közleményében a magyar médiapiac meghatározó szerkesztőségeinek vezetői által létrehozott Főszerkesztők Fóruma.
Az egyesület szerint ez azt jelenti, hogy a gyakorlatban a rendőrök, büntetés-végrehajtási dolgozók és társaik akcióban készült képeit csak az arcok kitakarásával lehet publikálni, mivel életszerűtlen, hogy akció közben készült képek esetén az érintettek hozzájárulásának kikérésére mód legyen.
A Főszerkesztők Fóruma életszerűtlennek és a közönség érdekeivel ellentétesnek tartja ezt a gyakorlatot, amely nem csak megnehezíti a szerkesztőségek munkáját és a közfeladatot ellátó szervek munkájának ellenőrzését, de a nemzetközi gyakorlattal is ellentétes.
"A sajtó természeténél fogva sokat és gyakran tudósít olyan eseményekről, amelyen rendőrök és egyéb közfeladatot ellátó személyek is jelen vannak – jóllehet a rendőrök ezen eseményeknek a sajtó szempontjából mellékszereplői, óhatatlanul szerepelnek felvételeken. A mennyiségből fakadóan rendszeresen előfordul, hogy ki nem takart arcok tulajdonosai pénzbeni kártérítésért perlik az adott médiumot és azt az esetek többségében meg is ítélik nekik" - írták.
A szervezet nem ért egyet, de tudomásul veszi, hogy a Kúria a hatályos Ptk. alapján erre az álláspontra helyezkedett. Az egyesület szerint a készülő új Ptk. lehetőséget teremt arra, hogy a magyar rendőrök arcát az európai gyakorlatnak megfelelően, az esetek döntő többségében ne kelljen kitakarni.
"Meggyőződésünk, hogy létezik olyan szabályozási forma, amely egyszerre védi a rendőrség és más érintett intézmények jogos érdekeit és az egyes rendőrök, büntetés-végrehajtási dolgozók személyiségi jogait, ugyanakkor nem korlátozza indokolatlanul a sajtó munkáját az események hiteles és tárgyilagos rögzítésében, bemutatásában. Az új Ptk.-hoz kapcsolódó szakmai vitákban a Főszerkesztők Fóruma ilyen megoldásokra törekszik" - tették hozzá.