2012. november. 30. 16:26 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 30. 16:12 Itthon

150 millióból fejlesztené Pécs a leszakadó György-telepet

A pécsi önkormányzat 150 millió forintos programot indít a baranyai megyeszékhely egyik leszakadó városrészének, a György-telepnek a fejlesztésére egy teljes mértékben uniós finanszírozású projekt keretében.

A főpályázó pécsi önkormányzat és a támogatást elnyerő konzorcium tagjainak - Magyar Máltai Szeretetszolgálat, Türr István Képző és Kutató Intézet, Khetanipe Egyesület, Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központ Szakigazgatási Szerve - képviselői pénteken írták alá a pécsi György-telepen a támogatási szerződést, amelynek alapján a városrész felzárkóztatására a következő két évben 150 millió forintot költhetnek el.

Felújítják a Török István utcai volt filmszínház épületét, és közösségi térként működtetik két éven keresztül. A konzorciumi partnerek feladatai képzések lebonyolítását, támogatott foglalkoztatás feltételeinek megteremtését, egészségügyi, szociális és lakhatási problémák megoldását segítő, valamint munkaerő-piaci szolgáltatásokat, közösségi programokat jelentenek, ezek központja az egykori filmszínház lesz.

A program révén várhatóan sikerül megakadályozni a Pécs keleti részén fekvő György-telep további leszakadását, és megfelelő szintre fejleszteni a társadalmi integráció humán feltételeit, ide értve a képzettségi szint javítását, a foglalkoztatottsági mutatók emelését, az életmódbeli vagy környezeti ártalmak kezelését, a közösség önszerveződésének és szolidaritásának fejlesztését - derül ki a programról szóló önkormányzati előterjesztésből.

A pécsi György-telepen élő emberek nagy része munkanélküli, a kétéves programban a lakók a leginkább erdőgazdasági szakmákat tanulhatnak, ezenkívül festő és kőműves szakmunkásokat képeznek majd. A program közvetlenül is több száz embert érint majd. A telep önkormányzati bérlakásként használt egykori bányászlakásaiban és a környező utcákban mintegy négyszáz ember él rossz infrastrukturális körülmények között. Az otthonok szűkösek, többségükben nincs vezetékes ivóvíz, a bérlők alacsony keresetűek vagy munkanélküliek, segélyekből élnek. 

Egy évvel ezelőtt a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nyitott a városrészben közösségi házat, amelyet nyolcmillió forintból alakítottak ki a pécsi önkormányzat által felajánlott ingatlan rekonstrukciójával.  

Hirdetés
Címkék
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.