2012. november. 28. 16:09 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 28. 16:00 Itthon

Az Operánál számítottak a "támadásra"

Lapinformáció szerint nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt indított nyomozást a Magyar Állami Operaházban a rendőrség. Az intézményben számítottak arra, hogy a főigazgatói pályázat lejártának szerda éjféli határideje ürügyet szolgáltat a dalszínház elleni támadásra, a posztra egyébként Ókovács Szilveszter jelenlegi megbízott vezető is pályázik.

A Népszava szerdai számában adott hírt arról, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi főosztálya különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt kezdett nyomozást az Operaházban. Az illetékes BRFK-főosztály a lap szerint dokumentumokat kért a dalszínháztól a 2010. december 31. és 2012. október 1. közötti időszakra vonatkozóan.

A megkeresés szerint valamennyi olyan iratról szó van, amely tartalmazza a 2012 februárjában elrendelt közalkalmazotti elbocsátások dokumentumait, a szolgálati autók használati díjait bizonyító számlákat és nyilvántartásokat. Ezenkívül kérik a jelenlegi évadban az összes, szerződéssel foglalkoztatott operaénekes megbízási díjait fölsoroló jegyzékeket, az elbocsátások időpontjától 2012. október elsejéig, továbbá 2012. áprilisra és májusra tételes kimutatást azokról az operaénekesekről, akiket megbízási szerződésekkel újrafoglalkoztatnak - írta a lap.

Az intézménytől a 2010. december 31. és 2012. október 1. közötti időszakból bekért különböző dokumentumokat az Operaház a megjelölt határidőn belül rendelkezésre bocsátotta - közölte az intézmény az MTI megkeresésére.

Mint írták, a "Magyar Állami Operaház hazánk legnagyobb kulturális intézménye, évi 7 és fél milliárd forintot mozgat. Hetente keresik meg apparátusunkat különböző szervek és hatóságok (Emmi, ME, KIM, NAV, KEHI, ÁSZ, rendőrség) a legkülönbözőbb kérdésekkel, amelyekre mindig időben és kimerítően válaszolunk".

Tájékoztatásuk szerint a BRFK az adatbekéréskor nem közölte a feljelentő személyét, sem a feljelentés szövegét, idejét, így a vizsgálatról további részleteket sem, "mivel a dalszínház az ügy jelen állása szerint nem érintett" - állítják.

Az intézményben számítottak arra, hogy a főigazgatói pályázat lejártának szerda éjféli határideje ürügyet szolgáltat majd az Operaház támadására - olvasható a közleményben. Ezzel kapcsolatban Ókovács Szilveszter megbízott főigazgató az MTI kérdésére elmondta, hogy a rendelkezésre álló határidőn belül beadja pályázatát.

A Magyar Operaénekesek Egyesülete már korábban azt állította, hogy az elbocsátott művészek előadásokra szerződtetése több pénzbe kerül, mint a közalkalmazotti javadalmazásuk. Rácz István, az egyesület elnöke ennek értelmében helyesli és üdvözli a vizsgálatot.

Az Operaház sajtóirodája az MTI kérdésére hangsúlyozta, hogy az intézményben a csoportos létszámleépítés előtt már hosszú évek óta az elbocsátott 34 magánénekes a szerepekre való kitűzéseknek csupán az egyötödét tudta teljesíteni. A többi szerepre külsős, szerződéses operaénekeseket kellett igénybe venni, így a magánénekesek közalkalmazotti javadalmazásának teljes összege nem vethető össze az intézmény teljes énekesi honorárium-költésével. Ezt a rendelkezésre bocsátott dokumentumok is egyértelműen bizonyítják.

Az MTI az ügyben megkereste a BRFK-t is, kérdéseire azonban egyelőre nem kapott választ.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.