2012. november. 23. 14:53 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 23. 14:49 Itthon

A plébánosnak dolgoznak majd a közérdekű munkára ítéltek

Szándéknyilatkozatot írt alá a kormányhivatal egyházi vezetőkkel a közérdekű munkára ítéltek foglalkoztatásáról.

Elsőként írt alá az országban együttműködési szándéknyilatkozatot a Pest Megyei Kormányhivatal a régióban működő történelmi egyházak vezetőivel a közérdekű munkabüntetésre ítéltek egyházi intézményeknél, egyházközségeknél történő foglalkoztatása érdekében pénteken Vácott.

A dokumentumot a kormányhivatal, valamint az evangélikus, a katolikus és a református egyházak vezetői a speciális büntetésfajtával kapcsolatos konzultáció után látták el kézjegyükkel.

A kormányhivatal igazságügyi szolgálata által szervezett konzultáción egyebek mellett elhangzott, hogy a súlyát tekintve a pénzbüntetés és a szabadságvesztés közötti munkabüntetés elvileg kiváló lehetőség az elítélteket fogadó önkormányzatoknál a hiánypótló munkák elvégeztetésére, de a befogadóhelyek száma véges, s a hozzáállás is változó. Olykor nem sikerül az elítélt lakhelyén munkát találni, de gond a hétvégi foglalkoztatás, illetve a felügyelet megoldása is, ezért jó, hogy a törvény lehetővé teszi a civil szervezetek és az egyházak számára is az elítéltek befogadását.

Pest megyében Biatorbágyon, Budaörsön, Zsámbékon, Albertirsán és Hernádon találni példákat az egyházi foglalkoztatásra, amelynek révén az egyházközségek minimális adminisztratív teherrel, bérköltségek nélkül juthatnak munkaerőhöz. Ennek a tendenciának a kiteljesítését célozza a pénteken aláírt szándéknyilatkozat. A dokumentum szerint a megyei kormányhivatal igazságügyi szolgálata évente egy alkalommal tájékoztatja az érintett egyházakat a közérdekű munkabüntetés végrehajtásának tapasztalatairól.

Az év eddigi időszakában 1340 közmunkabüntetést szabtak ki a régióban élőkre, többnyire kisebb súlyú vétségek (például lopás, garázdaság, tartásdíjfizetés elmulasztása) miatt - közölte az MTI érdeklődésére a Budapest Környéki Törvényszék büntetés-végrehajtási csoportjának vezetője. Bödéné Baráth Mária szerint ez a büntetésfajta kifejezetten "jó találmány" (a legfeljebb 300 órányi közmunkát jelentő ítéleteket még soha senki sem fellebbezte meg), de végrehajtása és ellenőrzése problémát jelent, különösen az önkormányzatok esetében. A törvényszék azért is örül a mostani megállapodásnak, mert az egyházak eddig is lelkiismeretesen és körültekintően jártak el az elítéltek foglalkoztatásakor - tette hozzá a csoportvezető.

Hirdetés