Többmilliós plusz pénzt jelentene sok fideszes polgármesternek, ha életbe lépne az a javaslat, hogy az eredetihez képest fél évvel később lépjen hatályba a képviselői összeférhetetlenségről szóló jogszabály. Rogán Antal frakcióvezető szerint, ha a szabály életbe lép, az érintetteknek választaniuk kellene, melyik fizetést vegyék fel a kérdéses időszakra.
Éppen 3,3 millió forint a tét Kósa Lajos számára: ennyivel több jövedelmet kapna ugyanis a debreceni önkormányzattól a város első embere, ha a parlament megszavazza, hogy ne az új parlament megalakulásakor, hanem csak 2014 októberétől lépjen életbe a képviselői összeférhetetlenségről szóló jogszabály.
A következő parlamentben ugyanis a rendszerváltás óta először csak főállású képviselők ülnek majd. A jelenlegi szabályozás szerint 2014-ben az őszi önkormányzati választások előtt le kell mondaniuk polgármesteri tisztségükről azoknak, akik a következő választásokon bejutnak az Országgyűlésbe. Ez azt jelenti, hogy Debrecen első emberének le kellene mondania havi 550 ezer forintos fizetéséről a parlament megalakulása és az önkormányzati választások közötti időszakra.
A Kósa Lajos vezette Megyei Jogú Városok Szövetsége néhány nappal ezelőtt viszont azt javasolta, hogy csak 2014 októberében lépjen életbe az összeférhetetlenségi szabály.
Láng Zsolt XII. kerületi polgármester volt az első, aki sietett támogatásáról biztosítani a javaslatot. Neki 3 385 740 forintja bánná, ha az eredeti formájában maradna a jogszabály. Papcsák Ferenc zuglói polgármester és Kocsis Máté józsefvárosi polgármester külön-külön 3,5 milliót veszítene. Riz Levente XVII. kerületi polgármester nem csak havi 580 ezer forintos polgármesteri fizetését, de 116 ezer forintos költségtérítését is bukná. Cikkünk megjelenése után Rogán Antal frakcióvezető e-mailben azt írta lapunknak: véleménye szerint ha az összeférhetetlenséget elhalasztják, az érintetteknek választani kellene, hogy melyik fizetést veszik fel.
Röpködő milliók
A vidéki fideszes városvezetők is hasonlóan jól járhatnak, ha megszavazzák a javaslatot. A közpénzből fizetett 1,6 milliós biztosításáról híressé vált Székyné Sztrémi Melinda, Salgótarján első asszonya például hatszor 618 150, vagyis 3 708 900 forint jövedelemtől esne el. Zsiga Marcell miskolci alpolgármester (aki szerint meg lehet élni 47 ezer forintból) 550 ezer forint fizetést és 110 ezer költségtérítést kap havonta, vagyis nála 40 ezer forint híján 4 millió a tét. Ennél is többet bukna az egyik legjobban fizetett városi vezető, Cserna Gábor, aki havonta 708 ezer forintban részesül.
A megyei jogú városok első emberei jellemzően 500-600 ezer forint között keresnek, így például Zombor Gábornak (Kecskemét), Borkai Zsoltnak (Győr), Gyutai Csabának (Zalaegerszeg) is 3,4-3,5 millió forinttal kapnának kevesebbet, ha maradna az eredeti határidő.
Nem ez lenne egyébként az első, hogy a kormánypárti képviselők saját maguk számára is közvetlen anyagi előnyt biztosító előterjesztésről szavaznak: az egykulcsos adó bevezetésével a Népszabadság számításai szerint átlag 70 ezer forinttal nőtt a jövedelmük, de Orbán Viktor például 216 ezer, Semjén Zsolt 208 ezer, Kósa Lajos 177 ezer forinttal kapott többet.