2012. november. 05. 13:00 Utolsó frissítés: 2012. november. 06. 11:32 Itthon

Ügynöklisták és várólisták - percről percre a parlamentből

Az Országgyűlésben ma többek között különleges eljárásban teszik lehetővé, hogy módosíthassák a jövő évi költségvetés fő számait, a házszabálytól eltérve próbálják rendezni a MÁV Biztosító után maradt károkat, és megkezdik az iskolák államosításáról szóló törvény tárgyalását is. Az interpellációk pedig listáktól hemzsegnek majd, lesz ügynöklista és várólista is. Kövesse a parlamenti eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

Most érkezett

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Mikor szab gátat a törvény ereje az állatkínzásoknak? - kérdezi a jobbikos Egyed Zsolt, elsősorban a kutyákat és a macskákat kínzókra vonatkozóan. Példának említi, hogy Ózd környékén a "cigányok kedvelt sportja", a kutyaviadal is népszerű.

Kardeván Endre államtitkár szerint az állatvédelem hazai joganyaga európai mércével is megállja a helyét.

Maradhatnak-e az önkormányzatoknál a járóbeteg-szakellátó intézmények? - kérdezi az MSZP-s Tóth József, aki egyértelmű igen vagy nem választ szeretne hallani. Halász János államtitkár válaszában elmondta, sok szakrendelő már most is az állam kezében van. Jelenleg dolgozunk a járóbeteg-szakellátás állami fenntartásának feltételein - kerüli meg az igent és a nemet.

Farkas Gergely (Jobbik) szerint a kormány ki akarja véreztetni a kultúrát, mással nem magyarázható, hogy újabb költségvetési zárolással sújtják a Nemzeti Kulturális Alapot, valamint ellehetetlenítenek fontos kulturális szervezeteket és célokat.

Halász János államtitkár szerint a kormány nem ellehetetleníti, hanem megmutatja az igazi kulturális értékeket. "Ne beszéljen zöldségeket!" - mondja Farkasnak.

Szilágyi László (LMP) arra kíváncsi, mikor kezdi meg végre működését az Országos Betegjogi és Dokumentációs Központ. A politikus ezt már legalább ötször megkérdezte eddig a parlamentben, de mindig azt a választ kapta, hogy hamarosan. Most is valami hasonlót, merthogy Halász János államtitkár szerint a "közeli napokban" kezdi majd meg a működését a központ.

Kovács Tibor (MSZP) arra kíváncsi, miből lesz az Országos Mentőszolgálatnak téli gumira pénze. Halász János államtitkár szerint nem abból, amit a szocialisták a kasszában hagytak. Halász szerint az OMSZ autóin vannak téli gumik, úgyhogy nem igaz, amit Kovács állít. A politikusnak azt javasolja, ne abból a baloldali sajtóból készüljön fel, ami azt írta, hogy nincs téli gumira pénz.

Szávay István (Jobbik) a CBA, a Mol és az OTP kapcsán kérdezi Orbánt. Szerinte ezek a cégek apellálnak azokra az érzelmekre, amelyek által ezeket Magyarországgal azonosítják, ugyanakkor több nemzeti ügyet nem tartanak lényegesnek. Az egyik szerinte a magyar nyelvtudással is rendelkező munkaerő alkalmazása a határon túli területeken, merthogy szerinte több határon túli üzletben sem tudnak az eladók magyarul, a másik pedig a kétnyelvűség kérdése. Mit tesz a kormány ez ellen? - teszi fel a kérdést.

Orbán Viktor válaszában azt mondta, ezek a cégek nem állami tulajdonban vannak, így semmilyen utasítást nem adhat ezeknek a társaságoknak. Ugyanakkor arra buzdítja Szávayt, hogy ha nem tetszik mindez neki, akkor képviselőként adjon ennek hangot.

Vágó Gábor (LMP) arra kíváncsi, ki áll a spekuláció oldalán. Az, aki a spekulációt adóztatja, vagy az, aki a bankokra vet ki adót, amelyek aztán az ügyfelekre hárítják azt.

Orbán Viktor szerint amikor Vágóval vitázik, akkor "ügyészségi hangulatot" érez, ami a régi időket emlékezteti. A kormányfő egyetért Vágóval abban, hogy a spekulációt meg kell adóztatni. Szerinte a kormány által javasolt tranzakciós illeték erre alkalmas. Ezen túlmenően kérdés, hogy a tranzakciós illetéket másra is ki kell-e vetni. De szerinte ennek nincs köze a spekulációhoz.

Vágó viszonválaszában arról beszél, hogy Matolcsy "kezdő Mikulásként" hetente hoz csomagokat, aminek része az is, hogy folyamatosan emelik a tranzakciós illetéket, amit mindenkinek fizetnie kell a végén. Orbán szerint az így befolyó bevétel nem egy feneketlen zsákba megy, hanem a munkahelyvédelemre, ezért szerinte igenis fontos.

Mirkóczki Ádám (Jobbik) azt szeretné tudni Orbán Viktortól, hogy társadalmi vitára bocsátja-e a halálbüntetést a kormány. A jobbikos politikus szerint hiába a három csapás törvény, a TEK létrehozása és a Btk. szigorítása, a rend tovább romlott.

Orbán Viktor szerint higgadtságra van szükség akkor, amikor brutális bűncselekményről olvasunk. Az életellenes bűncselekmények száma az elmúlt időszakban csökkent - állítja, noha ez tényszerűen nem igaz. Szerinte a halálbüntetésről vitatkozni ma nem időszerű, merthogy Magyarország az Európai Unió tagja, s így nem is lehetne egy tagállamban azt alkalmazni. Az EU egyértelműen tiltja a halálbüntetést.

Hirdetés
Címkék