Itthon Kovács Áron 2012. október. 28. 18:31

Kossuth tér 1-3. - Kezdődik a nagy csata a földért

Ismét éjszakára dugja el a kormánytöbbség egy fontos törvény tárgyalását, hétfőn utolsó napirendi pont lesz a választási eljárásról szóló javaslat, amihez viszont már korábban elfogadják az alaptörvény módosítását. Kedden kezdődik a földtörvény vitája, ami kiélezheti a Fideszen belüli belharcokat, hiszen Ángyán József már megígérte, hogy 50 módosító indítványt ír hozzá.

Az LMP valószínűleg megirigyelte a Jobbik kitartását (a szocialista nyugdíjprivilégiumok megvonásáról szóló javaslatukat eddig 33 alkalommal nem vette napirendre a parlament), ezért leporolták az egyik első, törvényjavaslatukat: azt kezdeményezik, hogy a parlament vegye végre napirendre a még 2010 májusában benyújtott, kampányfinanszírozásról szóló javaslatot. Kicsi az esélye, hogy a kormánytöbbség támogatná, de legalább ismét szó lesz róla.

Annál is inkább aktuális a kampányfinanszírozás, hogy az előzetes választási regisztrációt megalapozó alaptörvény-módosítás hétfőre várható elfogadása után a kormánypártok ismét előveszik a választási eljárási törvényt, amelynek hétfőre tervezik a részletes vitát. A javaslat tárgyalása eredeti napirendi javaslatban utolsó helyen, vagyis hétfő éjszakai időpontban szerepel. A Jobbik javasolta ugyan, hogy tegyék át keddre, de kicsi az esélye, hogy a kormánypártok ehhez hozzájárulnak.

Örökzöld téma a föld és az egészségügy

Bár napirend előtt szinte biztosan szóba kerül majd az önkormányzati adósságok átvállalása, amit Orbán Viktor miniszterelnök szombaton jelentett be, a felszólalások végleges listáját csak hétfőn dél körül teszik közzé. Az in terpellációk címeiben inkább az elmúlt hetek témái köszönnek vissza: „Fideszes mutyi a civil szférában is?” – kérdezi például az emberi erőforrások miniszterét az MSZP-s Varga Zoltán.

Túry Gergely

„Mi történik Kabán az állami földpályázat ügyében?” – üti tovább a földpályázatok forró témáját a jobbikos Kulcsár Gergely. Az LMP-s Szilágyi László pedig az egészségügy szintén örökzöld témáját veszi elő: „Hogyan fordul elő, hogy felügyelet nélkül ügyelnek a szakorvosjelöltek?” – kérdezi a képviselő. A kormánypártiak ezúttal csak egy helyi sikertörténetet tudnak felvonultatni: a fideszes Csenger-Zalán Zsolt azt kérdezi, hogy „mikor kezdődhet el a tanítás a törökbálinti Bálint Márton Iskola és Sportközpontban?” A miniszter valószínűleg megnyugtatja majd a képviselőt: hamarosan.

Valakik ellopták a Volánt

Az interpellációk és kérdések után elfogadják a Volánbusz Zrt. 2003-as reorganizációjának végrehajtásáról készített vizsgálóbizottsági jelentést. Az állami tulajdonú közlekedési cég a jelentés szerint 2003 és 2008 közt „valamennyi értékesíthető ingatlanvagyonától megvált” ráadásul „többségében saját magára nézve hátrányos szerződési feltételekkel”, a befolyt pénzt pedig egyszerűen felélte, közben pedig számos tevékenységét kiszervezte, vagyis magáncégek kezébe adta.

A bizottsági jelentés nem kevesebbet állít, mint hogy a privatizáció mögött „egy viszonylag jól behatárolható érdekkör” (amely azonban az off-shore cégek miatt személy szerint pontosan nem meghatározható) állt, és a magánosításnak akár az is lehetett a célja, hogy „hosszú távon, a Volánbusz esetleges csődje esetén átvegye a Volánbusz helyét a közösségi közlekedés piacán”. A vizsgált ügyek közül egyébként hat esetben folyik büntetőeljárás.

Lázár János törvényt hoz

A választási regisztráció bevezetéséhez szükséges alaptörvény-módosítás után a képviselők elfogadják azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi, hogy értékesítsék a magán-nyugdíjpénztárak államosításából még megmaradt, nyári adatok szerint több mint 650 milliárd forint értékű vagyont. A törvényjavaslat – amelyet Lázár János, a Miniszterelnökség államtitkára nyújtott be – a bevétel nem lenne elszámolható költségvetési bevételként, azt kizárólag az államadósság csökkentésére lehetne fordítani.

A szavazások után a parlament megkezdi annak a – szintén Lázár által benyújtott – javaslatnak a tárgyalását, amely elővásárlási jogot biztosít az állam számára az úgynevezett biztonsági gáztározóra. A gyakorlatban a Szőreg 1. nevű tározóról van szó, amelynek többségi tulajdonosa a Mol Nyrt. Az 1,9 milliárd köbméter kapacitásból 1,2 milliárd a biztonsági készlet, a többi kereskedelmi célú. Ez a tározó nem azonos az E.ON kezében lévő, összességében jóval nagyobb kapacitású kereskedelmi tározókkal, vagyis ez a javaslat még nem a gázüzletág Orbán által beharangozott visszavételéről szól.

Kezdődik az ütközet a földért

Kedden délelőtt kezdi meg a parlament a 2013-as adótörvények tárgyalását. A csomag értelmében egyebek mellett megvalósul a valóban egykulcsos szja-rendszer, a munkáltatók adómentesen fizethetik az alkalmazottak élet-, baleset- és betegségbiztostását, a fiatalok első lakásszerzéshez még szélesebb kedvezményt kapnak, a borászatok 10 ezer literig adómentesen állíthatnak elő pezsgőt és a saját előállítású növényi olaj is illetékmentesen önthető a traktorba.

Az adócsomag tárgyalását furcsa módon kettévágják: az expozé, a bizottsági vélemények és vezérszónoki felszólalások után megszakítják, hogy elkezdődhessen a földtörvény általános vitája. A várhatóan a parlamentben és azon kívül is sok vitát kiváltó törvényjavaslat lényege, hogy 2014-től csak földművesnek minősülő magyar magánszemélyek, illetve itt letelepedett EU-s polgárok vásárolhatnak majd termőföldet.

A kormánypártok korábbi jelszavaival szemben azonban nem szorítják vissza a nagybirtokokat, hiszen bizonyos kivételek lehetővé teszik, hogy 1200 hektárnál nagyobb gazdaságok is működjenek. A javaslatot élesen bírálta a parlamentben még mindig fideszes színekben ülő Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium korábbi államtitkára is, aki egy pécsi fórumon azt ígérte, egy szintén fideszes képviselőtársával együtt 50 módosító javaslatot nyújt majd be, amelyeknek elutasítása vízválasztó lehet.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?