Változik a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának támogatási rendszere
Átalakítja a megváltozott munkaképességű személyek rehabilitációjának és a foglalkoztatásukhoz nyújtott költségvetési támogatásoknak a rendszerét az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
Az átalakítás része a foglalkoztatók támogatásának, minősítésének és ellenőrzésének újraszabályozása. A kormány e célok támogatására a költségvetési forrásokon túl az Új Széchenyi Tervben 2012 és 2014 között csaknem 30 milliárd forintot biztosít.
Az új akkreditációs és támogatási rendszer a minisztérium Szociális, Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkársága szerint minden foglalkoztató számára egységes, egyszerűbb lesz. Az új rendszer hozzájárul ahhoz, hogy a megváltozott munkaképességű személyek nagyobb eséllyel kerülhessenek ki a nyílt munkaerőpiacra, és lehetővé teszi a költségvetési források hatékonyabb felhasználását is.
Megváltozik a foglalkoztatási támogatások célja is, a jelenlegi védett körülmények közötti tartós foglalkoztatás helyett a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásának elősegítése lesz a cél - képzettségüknek és egészségi állapotuknak megfelelő munkavégzés feltételeinek biztosítása - adaptációs készségük fejlesztése, a foglalkoztatási hátrányok kiegyenlítése és legfőképpen a nyílt munkaerő-piacra való visszavezetése.
A minisztérium közleménye szerint ezt szolgálja a tranzit foglalkoztatáshoz nyújtott támogatás, mely legfeljebb 3 évig folyósítható. Célja a rehabilitációba vont egyén felkészítése a nyílt munkaerő-piacon való foglalkoztatásra azzal, hogy az egyén felkészítését a foglalkoztatás mellett orvosi, szociális, képzési, valamint egyéb humánerőforrás-fejlesztési eszközök együttesen, az egyén állapotához és kilátásaihoz igazodva támogatják. Azok számára, akik nem vezethetők vissza a nyílt munkaerő-piacra, a tartós foglalkoztatást vezetik be, melynek célja a munkavállaló egészségi állapotának, védett körülmények közötti, munkaviszonyban történő megőrzése és fejlesztése.
A foglalkoztatók két-, három-, illetve ötévenkénti minősítése megszűnik, helyette egységes akkreditációs tanúsítvány lesz egységes követelményrendszerrel, amelynek sarkalatos kritériuma, hogy a foglalkoztató a támogatás céljának megvalósítására alkalmas feltételekkel rendelkezzen. Az akkreditált foglalkoztató működésének és rehabilitációs szempontú megfelelőségének vizsgálata egy szélesebb hatáskörrel, többlépcsős szankcionálási eszközrendszerrel felruházott, fokozott szakmai felelősséggel rendelkező ellenőrzési egység feladata lesz.