2012. október. 26. 12:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. október. 26. 12:36 Itthon

Áthelyeznék a szovjet emlékműveket, de Moszkva is kell hozzá

Hat magyarországi szovjet emlékmű áthelyezésére vonatkozó kérelem elbírálása folyik, de évekbe telhet, amíg ezekben döntés születik, és sikerül megszerezni Moszkva hozzájárulását - írja az Index.

Bár Martonyi János külügyminiszter a nyáron a Jobbik kérdésére azt válaszolta, nincs napirenden szovjet emlékművek áthelyezése, Hatvanban október 11-én lebonthatták a város közepén álló szovjet hősi emlékművet, amit restaurálás után a köztemetőbe helyeznek majd át - írja az Index.

A Külügyminisztérium a lap kérdésére azt is közölte, hogy jelenleg hat szovjet emlékmű áthelyezésére vonatkozó kérelem van elbírálás alatt. A külügy szerint elvileg várható, hogy a hatvanihoz hasonlóan ezek esetében is pozitív döntés születik, de "mindig számolni kell az orosz döntéshozatali folyamat időigényességével".

Az orosz fél mindig élesen reagál az áthelyezési kezdeményezésekre. Amikor a 2000-es évek elején a trianonisták követelésére felmerült a Szabadság téri szovjet emlékmű áthelyezése, a budapesti orosz nagykövet a magyar-orosz kapcsolatok megmérgezésére és súlyos következményekre figyelmeztetett. A Szabadság téri mélygarázs építésekor az emlékművet el kellett bontani egy időre, de az oroszok nem elégedtek meg a honvédelmi miniszter ígéretével, a külügyminisztertől is garanciákat az emlékmű visszahelyezésére - emlékeztet a lap.

Jelenleg semmilyen hivatalos politikai kezdeményezés nincs arra vonatkozóan, hogy a Szabadság téri emlékművet eltávolítsák - olvasható a lapban.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2024. december. 04. 11:45

Felszállóban a kínai hátterű új magyar légitársaság – a Légi Selyemút hátterében ott egy Tiborcz-érdekeltség is

Kína kerülőúton, egy kis „magyar” cégen keresztül törne be az európai légi piacra. A személyszállítási tervekből évek múlva lehet valami, a kínai hátterű Hungary Airlines addig is bőven profitálhat az áruszállításból. Jól járhat egy Tiborcz-féle logisztikai cég és az állami lélegeztetőgép-biznisz egyik nyertese is. A személyszállításnál majd az újabb terminállal bővített, már visszaállamosított Budapest Airport lehet a kínai elosztóbázis.