A KDNP-s államtitkár cáfolta, hogy bármilyen értékelő kijelentést tett volna a bejegyzett élettársi kapcsolatról. Rétvári Bence szerint pártja kifejezetten azt szeretné, ha a szabályozásban maradna a jelenlegi állapot.
Értem a reakciókat, heves reakciókat, amik az MTI eredetileg téves, majd később korrigált közlésére érkeztek, de a javaslatunk éppen azt célozza, hogy maradjon minden úgy, ahogy eddig, és ahogy a most felháborodott liberális véleményformálók számára elfogadható volt – mondta a hvg.hu-nak Rétvári Bence. Az MTI csütörtök este nyolc óra után adott ki rövid hírt arról, hogy az államtitkár a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége veszprémi szervezete meghívására Az új alkotmány kereszténydemokrata szemmel címmel tartott előadást, majd „kérdésre válaszolva fejtette ki pártja családjoggal kapcsolatos javaslatait”.
A távirati iroda ebben a tudósításban közölte a – mint később kiderült: téves – kijelentéseket, melyek több fórumon is felháborodást keltettek. A KDNP képviselője lapunk megkeresésére azt is cáfolta, hogy bármilyen értékelő kijelentést tett volna az azonos neműek bejegyzett élettársi kapcsolatáról, így azt sem mondta, hogy „a bejegyzett élettársi kapcsolat keresztény szempontból nem elfogadható, mert csökkenti a házasság értékét”. „Semmi ilyenről nem beszéltem, csak és kizárólag a bejegyzett élettársi kapcsolat és az új PTK jogi aspektusairól, illetve arról, hogy nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a tavaly született 92 ezer gyerekből 34 ezer házasságon kívül született, az élettársi kapcsolatból született gyermekeket is ugyanúgy támogatni kell”.
Maradjon a törvény
Mint mondta, az azonos neműek bejegyzett élettársi kapcsolatát a 2009. évi XXIX.-es törvény szabályozza, és a KDNP mindössze azt szeretné, hogy ez a jövőben is maradjon önálló jogszabály, ne kerüljön bele a PTK-ba, a jelenlegi tervezet ugyanis mindenhol a "házasság és bejegyzett élettársi kapcsolat” szókapcsolatot használja. A KDNP-nél azt szeretnék, ha a polgári törvénykönyv családjogi fejezetében csak a családdal összefüggő passzusok szerepelnének - mondta korábban Rubovszky György is, pártja módosítói indítványait kommentálva a PTK tervezetéhez.
A KDNP-nek az az álláspontja, hogy mivel az élettársak nem alapítanak családot, az ő viszonyaikkal kapcsolatos kérdéseket, mint polgári jogi szerződést, a polgári törvénykönyv másik fejezetében kell szerepeltetni. Az élettársak - mondta - "a nem házasságot választották", és minden kötöttség nélkül akarják leélni az életüket. Ebből az következik, hogy semmilyen kötöttséget ne tegyenek rájuk, és ez a rész kerüljön ki a családjogi körből - tette hozzá Rubovszky György.
"Belekényszeríteni"
Harrach Péter azt mondta, nem értik, hogy miért akarják egyesek a házasság kötött formái közé "bekényszeríteni" a szabadabb mozgást jelentő élettársi formát. "Hagyjuk meg a szabad döntés lehetőségét mindenkinek, de az almát ne keverjük össze a körtével" - fogalmazott a frakcióvezető. Emlékeztetett: a család fogalmát a családvédelmi törvényben a lehető legszűkebbre vették, és azt rögzítették, hogy egy szülő és egy gyermek már családot alkot, függetlenül attól, hogy a gyerek milyen kapcsolatba született. A gyermekek egyformák, azonos jogokat és támogatást élveznek - szögezte le.
Az azonos neműek "kapcsolatrendszerét rendező" bejegyzett élettársi kapcsolatról 2007-ben az Országgyűlés rendelkezett - idézte fel Rubovszky György. Szerinte ők szintén nem alkotnak családot, tehát az ezzel kapcsolatos szabályozásnak sem a családjogi körben van a helye.