2012. október. 18. 13:20 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 18. 13:20 Itthon

A Médiatanács megköszöni Szabó Máté bírálatát

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa kiáll a szólás és véleménynyilvánítás szabadsága mellett - állítja a testület, miután Szabó Máté ombudsman szerint az egyenlő méltóság elvét sérti a Pesty Fekete Doboz című romákkal foglalkozó riportja, és bár a Médiatanács formálisan eleget tett alapjogvédelmi feladatának, tartalmi szempontból azonban "nem őrködött az egyenlő méltóság érvényesülése felett".

A Médiatanács tisztelettel fogad minden jogalkalmazói munkájával kapcsolatos véleményt. Különös tiszteletet érdemel az alapvető jogok országgyűlési biztosának véleménye, akinek szavára egy demokratikus jogállamban mindenki odafigyel. A Médiatanács ezt azt követően közölte, hogy Szabó Máté ombudsman szerdai közleménye szerint sérti az egyenlő méltóság elvét a Pesty Fekete Doboz egyik műsora. Az alapvető jogok országgyűlési biztosának hivatala szerint a roma-magyar együttélésről szóló műsor "származási alapon, sztereotípiák mentén" keresi a választ társadalmi problémák létére és mibenlétére. A biztos által lefolytatott vizsgálat rámutat arra is, hogy ilyen esetekben a médiatanács köteles a törvényben biztosított hatósági eszközeivel élni.

Az m1 március 7-én vetítette a Cigány út című riportfilmet, de az akkora tiltakozást váltott ki, hogy az  MTVA a „társadalmi érzékenységre való tekintettel” nem ismételte meg a műsorta médiahatóság azonban nem indított eljárást a műsor tartalma miatt.

Közleményében Szabó Máté kifejtette, hogy bár az ellenőrzés lefolytatásával a Médiatanács formálisan eleget tett alapjogvédelmi feladatának, tartalmi szempontból azonban "nem őrködött az egyenlő méltóság érvényesülése felett", mivel a vizsgálat során nem volt figyelemmel a szociológiai, szociálpszichológiai és médiatudományi szempontokra és körülményekre.

A Médiatanács csütörtöki válaszában megköszöni Szabó Máté szavait. Azt közölték, hogy a Médiatanács saját eljárásában, jogszabályi kötelezettségeiből fakadóan az érintett közösség méltósághoz való joga és a sajtószabadság védelme között kívánt megfelelő egyensúlyt találni.

A médiahatóság szerint a sajtó és véleménynyilvánítás szabadsága egyetemes alapérték, ezért a fontos közéleti kérdésekben megfogalmazott vélemények akkor is védelmet érdemelnek, ha némelyek számára sértőek, vitatottak vagy heves indulatokat keltenek. Ugyanakkor a védelem csakis addig tart, amíg a vélemény nem „bélyegez meg” általánosító módon, egyenlő emberi méltóságának kétségbe vonásával egy teljes társadalmi csoportot.

Az ügyben tehát mindenki azt tette, ami a feladata és kötelessége: az ombudsman – hatáskörével összhangban – a kisebbségek védelme mellett szállt síkra, a Médiatanács pedig – ugyancsak hatáskörével összhangban – a szólás és véleménynyilvánítás szabadságát tette a mérleg másik serpenyőjébe, és erre tekintettel hozta meg döntését.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.