Az alapvető jogok országgyűlési biztosa szerint sérti az egyenlő méltóság elvét a Pesty Fekete Doboz című műsor azon epizódja, amely a magyar-cigány együttélésről szól. Szabó Máté szerint a médiahatóság is hibázott, mert nem őrködött az egyenlő méltóság érvényesülése felett.
Szabó Máté ombudsman szerint sérti az egyenlő méltóság elvét a Pesty Fekete Doboz egyik műsora. Az alapvető jogok országgyűlési biztosának hivatala szerint a roma-magyar együttélésről szóló műsor "származási alapon, sztereotípiák mentén" keresi a választ társadalmi problémák létére és mibenlétére. A biztos által lefolytatott vizsgálat rámutat arra is, hogy ilyen esetekben a médiatanács köteles a törvényben biztosított hatósági eszközeivel élni.
Az m1 közszolgálati csatornán március 7-én vetített, Cigány út című riportfilm több roma polgárjogi aktivistát, politikust, szociológust és antropológust felháborított, annak tematikáját Forgács István roma származású szakértő állításaira építették ugyanis, aki korábban nyílt levélben határolta el magát a cigányságtól. A tiltakozók szerint a film egyoldalú és felerősíti a romák elleni előítéleteket. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) ezt követően azt közölte, hogy a „társadalmi érzékenységre való tekintettel” úgy döntöttek, hogy nem ismétlik meg a műsort, a médiahatóság azonban nem indított eljárást a műsor tartalma miatt.
Közleményében Szabó Máté kifejti, hogy bár az ellenőrzés lefolytatásával a Médiatanács formálisan eleget tett alapjogvédelmi feladatának, tartalmi szempontból azonban "nem őrködött az egyenlő méltóság érvényesülése felett", mivel a vizsgálat során nem volt figyelemmel a szociológiai, szociálpszichológiai és médiatudományi szempontokra és körülményekre.
"A bűnözés és a deviancia romakérdésként való bemutatása, a kollektív bűnösség elve egy demokratikus társadalomban semmilyen tekintetben nem fogadható el, sérti az egyenlő méltóság elvét" - hangsúlyozta Szabó Máté. Közölte: egy közszolgálati médiumban bemutatott alkotással szemben fokozott elvárás, hogy árnyalt és tényszerű megközelítésmóddal aktívan segítse elő az egyenlő méltóság érvényesülését. A szerkesztők és műsorkészítők véleménynyilvánításhoz, önkifejezéshez való joga ezen alkotmányos kereteken belül érvényesülhet - tette hozzá.
Szabó Máté megállapította továbbá, hogy a műsorral kapcsolatban sérült a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás, illetve ehhez kapcsolódóan a közszolgálatiság követelménye is. A biztos kezdeményezte, hogy a médiatanács a jövőben fokozott szakmaisággal járjon el az egyenlő méltóság védelme érdekében.
Az MTVA egyébként megpróbálta eltitkolni, hogy mennyibe került a vitatott műsor legyártása, a bíróság azonban a Népszabadság keresete nyomán szeptemberi, első fokú ítéletében arra kötelezte az MTVA-t, hogy árulja el a riportfilm gyártási költségét.