Olyan támogatást akarnak a megyeszékhelyek, amilyet a BKV kap
A budapestihez hasonló ártámogatási rendszer bevezetését kéri a kormánytól a vidéki városok helyi tömegközlekedéséhez a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ).
Szita Károly, a szervezet társelnöke, Kaposvár fideszes polgármestere pénteken Pécsen az MJVSZ kétnapos közgyűlésének szünetében tartott sajtótájékoztatón azt mondta: sérelmezik, hogy amíg a BKV esetében a központi támogatás árkiegészítés formájában megjelenik, ilyen segítséget a vidéki települések, illetve az ott szolgáltató társaságok nem kapnak.
A politikus az igényt azzal indokolta, hogy a városok a tömegközlekedésből keletkező veszteségeket már nem tudják a jegyárak emelésével és a járatok ritkításával mérsékelni, mert ennek az lesz a következménye, hogy tovább csökken az utasok száma. Az állami dotáció azonban enyhítené a terheket.
Szita Károly emlékeztetett rá, hogy Magyarország 23 megyei jogú városában mintegy kétmillió ember él, a helyi tömegközlekedést 18 városban Volán-társaságok biztosítják az önkormányzattól kapott díjért, öt helyen erre a célra alapított vállalatot a szolgáltató.
Az MJVSZ társelnöke szólt arról is, hogy az önkormányzati rendszer nagy átalakuláson megy keresztül: feladatok kerültek és kerülnek át januártól az államhoz. Ennek alakulásával együtt egyeztetések folynak a 2013-as költségvetésnek az önkormányzatokat, azon belül is a nagyvárosokat érintő fejezetéről, tekintettel arra, hogy a megmaradó feladatok finanszírozására a büdzsében szereplő összeg sokkal kevesebb, mint amennyivel jelenleg a nagyvárosok számolnak. Szita Károly a két szám említése nélkül azt mondta: biztos benne, hogy az egyeztetéseket követően sikerül megegyezni.
A sajtótájékoztató keretében Szita Károly és Marekné Pintér Aranka, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ megbízott elnöke megállapodást írt alá az MJVSZ és a január 1-től az állami fenntartású oktatási intézmények koordinálását végző központ együttműködéséről. Ennek lényege, hogy a megyei jogú városok a jövőben is szakmai segítséget nyújtanak a kezelésükből kikerülő, de a területükön működő iskoláknak.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel