2012. október. 12. 14:23 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. október. 12. 14:18 Itthon

GVI-kutatás: kivándorolnak a magyarok

A GVI kutatói a Google-keresések trendjei alapján tanulmányt készítettek a külföldi munkavállalás várható alakulásáról. Valószínűnek tűnik, hogy erősödik a kivándorlás, de hogy ez átmeneti-e vagy tartós, azt még korai megjósolni - írja az Index.

A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet Index által ismertetett vizsgálatának eredménye szerint az elmúlt években megnőtt az érdeklődés a külföldi munka iránt. A csúcs 2012 januárja, de a trendforduló 2010 ősze, azóta számottevően erősödik a tendencia. az érdeklődés Nógrádban, Tolnában és  Komárom-Esztergomban a legélénkebb. A külföldi munkavállalás iránt érdeklődőket Ausztria, Németország és Anglia izgatta a legjobban. Míg Anglia a munkavállalási keresések szempontjából régóta a érdekesebb ország, az utóbbi két évben a másik kettő is felzárkózott mellé.

Az ausztriai munkavégzés a nyugati megyékben, a németországi munka Komárom-Esztergomban és Tolnában, az angliai munkavállalás a keleten Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg) élőket izgatta a leginkább. E három ország mellett Franciaország, Olaszország, Svájc, Svédország és az USA munkakínálatára kerestek még kimutatható mértékben a magyar érdeklődők, közülük is elsősorban a budapestiek. Ausztriát kivéve a környező országok munkalehetőségei iránt nem volt statisztikailag kimutatható érdeklődés - olvasható a lapban.

A GVI-szakértői utalnak rá, hogy az eredmények egybevágnak a Tárki idei kutatásával, mely szerint a migrációs potenciál 20 éves csúcson van. A GVI kutatói szerint a növekvő érdeklődés a kivándorlás erősödését jelzi. Hogy ez hosszabb távú, valódi exodus, vagy csak fellángolás, az egyelőre nem tudható.

További részleteket az Index cikkében olvashat!

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.