A halálbüntetés iránt érdeklődik a kormánynál az AI
Az Amnesty International (AI) Magyarország a halálbüntetés elleni világnap alkalmából nyílt levelet adott át szerdán Takács Szabolcsnak, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkárának, ebben arra kérte a kormányt, hogy határozottan foglaljon állást a halálbüntetés ellen, és vállaljon aktív szerepet a halálbüntetés elleni küzdelemben - tájékoztatta a civil szervezet szerdán az MTI-t.
Az AI Magyarország közleménye szerint a nyílt levél átvételekor Takács Szabolcs úgy nyilatkozott, európai uniós tagállamként Magyarország kész részt venni az ENSZ-közgyűlés határozatának kidolgozásában, amely moratórium bevezetésére szólít fel a kivégzésekkel kapcsolatban.
A halálbüntetés elleni közdelem világnapján "van mit ünnepelni", hiszen egyértelmű tendencia a halálbüntetés eltörlése - hangsúlyozták. Kifejtették, a 2003-as első világnap óta eltelt időben tizenhéttel nőtt azoknak az országok a száma, amelyek eltörölték a halálbüntetést minden bűncselekményre vonatkozóan, és 28-ról 21-re csökkent azoknak az államoknak a száma, amelyek kivégzést hajtottak végre 2011-ben.
Az AI mindazonáltal úgynevezett szégyenfalat állított annak az 58 országnak, ahol még érvényben van a halálbüntetés: az érintett országok zászlait tüntették fel egy paravánon a tárca épülete előtt. "A szégyenfal évről évre zsugorodik", de ahhoz, hogy végleg ledőljön, minden halálbüntetést ellenző országnak, így Magyarországnak is, be kell kapcsolódnia a küzdelembe - olvasható a közleményben.
Az ENSZ-közgyűlés várhatóan az év végén elfogadja a negyedik, a kivégzésekben globális moratóriumra felszólító határozatát - írták. Úgy vélték, ezzel kapcsolatban Magyarországnak is aktív szerepet kell vállalnia, hogy "tartalmas és erős határozat szülessen", amelyet minden eddiginél több ország támogat.
A közgyűlési határozatok ugyan nem kötelező érvényűek, de hatalmas jelentősége van annak, ha az összes ENSZ-tagállamot tömörítő fórum kiáll a kivégzések felfüggesztése mellett - mutattak rá. Megjegyezték, különösen fontos a határozat támogatásáról meggyőzni Kubát, Ghánát, Tunéziát és Mianmart, amelyek ugyan törvényileg még alkalmazzák a halálbüntetést, a gyakorlatban azonban már nem, vagy lépéseket tettek a kivégzések visszaszorításáért.