2012. október. 04. 19:53 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 04. 19:50 Itthon

8 milliót perelnek vissza az elhunyt anyja nyugdíját felvevő férfitől

A nyugdíjbiztosító adatpótlási eljárása, az asszony hiányzó TAJ-számának a felkutatása során bukott le az a férfi, aki 17 éven keresztül vette fel halott édesanyja nyugdíját. Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONyF) sajtó- és parlamenti titkára, Szőke Lovas Zsuzsa csütörtökön azt közölte, hogy a jogosulatlanul felvett pénzt, a 7 millió 949 ezer 185 forintot peres úton próbálják meg visszaszerezni.

A nyugdíjas asszonyt 1978-ban gondnokság alá helyezték, gondozójának a fiát jelölték meg. A nő nyugdíját a MÁV Nyugdíj Hivatal, a későbbi MÁV Nyugdíj Igazgatóság állapította meg és folyósította.

Amikor a jogszabályi rendelkezés alapján 2008. január 1-jével a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság átvette az ügy iratanyagát, abban semmilyen utalás, a népesség-nyilvántartó csoporttól származó értesítés nem volt arra vonatkozóan, hogy az idős asszony meghalt volna - mondta Szőke Lovas Zsuzsa, az ONyF sajtósa, hozzátéve, hogy a MÁV Nyugdíj Igazgatóság 2008-ban az ügyet "élő" ügyként, azaz folyósítandó ellátásként adta át a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak.

A sajtótitkár elmondta: a jogszabályi rendelkezések értelmében a lakóhely szerint illetékes gyámhivatal évente köteles beszámoltatni a gondozót a gondozott hogylétéről. Az ellenőrzésekről a nyugdíjfolyósítónak nincsenek információi. Megjegyezte: miután volt tudomásuk az asszony haláláról, az elmúlt években a rendelkezésére álló okmányok alapján a gondozó által kijelölt postafiókra utalták az ellátást. 

Az asszony halálára akkor derült fény, amikor a nyugdíjfolyósító adatpótlás címén kérte a nyugellátott asszony TAJ-számát, amely nyilván azért hiányzott a rendszerből, mert a nő 1994-ben elhunyt, s a TAJ-számot 1995-ben vezették be. Szőke Lovas Zsuzsa elmondta: korábban azért nem kérték a TAJ-számot, mert a nyugdíjfolyósító törzsszám alapján tartja nyilván az ellátottakat. 

Tavaly áprilisban viszont a nyugdíjfolyósító adatpótlási eljárás során kezdeményezte a nő hiányzó TAJ-számát felkutatását. Ennek keretében 2011. április 14-én kelt levelében azonnali adatszolgáltatásra szólította fel a gondnokot. Ez a levél viszont a gondnok lakcímeként a nyilvántartásban szereplő helyről "elköltözött" jelzéssel érkezett vissza. A lakcímváltozást a férfi a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak nem jelentette be - tette hozzá a sajtótitkár.

Erre való tekintettel a nyugdíjfolyósító megkereste a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalát (KEKKH), kérve az asszony lakcímének, tartózkodási helyének és az időközben bekövetkezett változásoknak a közlését. A KEKKH által megküldött, a központi személyi adat- és lakcímnyilvántartásban tárolt adatokról készült kivonatból jutott a tudomásukra, hogy az asszony 1994. február 6-án elhunyt. Ugyanezt közölte az utolsó bejelentett lakóhely szerint illetékes község körjegyzője is, hozzátéve, hogy a keresett férfi évek óta ismeretlen helyen tartózkodik.

A nyugdíjfolyósító ekkor haladéktalanul intézkedett a nyugellátás folyósításának megszüntetéséről, és feljelentést tett a Tatai Rendőrkapitányságon. A kapitányság szerdai közleménye szerint az eljárást lezárták, és a vádiratot elküldték az ügyészségnek. Léber Gabriella, a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense szerdán közölte az MTI-vel, hogy csaknem nyolcmillió forintot vett fel 17 éve elhunyt édesanyja nyugdíjaként egy tatai férfi. Azt tervezte, hogy ha a helyzete anyagilag rendeződik, bejelenti anyja halálát, és visszafizeti az addig felvett összeget.

 

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

Hirdetés