Akár tíz évre is maradhat a Rákóczi hídnál a Zöld Pardon, bár elvileg csak 180 napig működhetnének építési engedély nélkül. Ez szeptember végén jár le, de a programok még októberben is tartanak és utána sem valószínű a teljes elbontás. A szórakozóhely nagymértékben zavarja az Infopark dolgozóit, akik hiába tiltakoznak. A ZP szerint az irodapark már márciusban, a munkálatok megkezdése előtt támadta a költözést, és most sem igaz, amit állítanak.
„Nem tudták kinyitni az ablakot nyáron az éjszakai műszakban dolgozó kollégák, olyan hangosak voltak a Zöld Pardon bulijai. A Merlin-IT Kft.-ben éjszaka ügyfélszolgálat működik, számítástechnikai szolgáltatásokban nyújtanak segítséget főként külföldi cégeknek. Az irodánk a szórakozóhely közelében van – a zaj nagyon zavarja munkánkat” – mondta el a Merlin-IT Kft. munkatársa a hvg.hu-nak.
Helyreigazítás |
2012. szeptember 28-án megjelent, Tíz évre is maradhat az ,,ideiglenes” Zöld Pardon' című cikkünkben valótlanul állítottuk,hogy a ZöId Pardon csak 180 napig működhetne építési engedély nélkül. Valótlanul állítottuk azt is, hogy a Budai Hídfó Kft. 10 éves hasznosításra szerezte meg a Zöld Pardon területét az önkormányzattól, tőlük bérli tovább azt a ZP. |
A Zöld Pardonnak (ZP) tavaly ősszel kellett elköltöznie a Petőfi híd budai hídfője mellől. A szórakozóhely márciusban kezdte el kialakítani a Rákóczi híd lábánál új otthonát, miközben elindították a különböző engedélyek beszerzését. A nemzetközi cégeknek helyet adó Infopark munkatársai már akkor tiltakoztak, és kezdetek óta aggályosnak tartják a ZP megnyitásának körülményeit.
Pedig valószínűleg hozzá kell szokniuk a több ezer bulizó tartós jelenlétéhez a következő években is. A hatályos jogszabály szerint az építési engedéllyel nem rendelkező létesítmények esetében (ilyen a ZP is) ugyan 180 nap után vissza kell állítani az eredeti állapotokat az ingatlanon, azonban ez nagy valószínűséggel nem fog megtörténni az irodapark munkatársa szerint. Az Infopark dolgozói azért tiltakoznak, hogy a hely ősszel is tovább működik, a szeptember 28-i határidő lejárta után még októberben is lesznek programok, mert a hely megkapta a rendezvénytartási engedély meghosszabbítását az ügyben eljáró V. kerületi önkormányzattól.
Hosszú távra terveznek ideiglenesen
Azt egyébként egy laikus is könnyen meg tudja állapítani, hogy a területen vélhetően a hely őszi bezárása után sem állítják vissza az eredeti állapotokat: erre utal, hogy a kerítés, és több létesítmény is masszív beton alapot kapott, nehezen képzelhető el, hogy ezeket is elbontják. Pálvölgyi istván, a ZP ügyvédje is annyit mondott lapunknak, hogy "valamennyire le fogják bontani" a létesítményt, de az alapok valószínűleg maradnak. Az ügyvéd arról nem kívánt nyilatkozni, hogy el kellene bontani az intézményt, mivel "eleve előbb kezdték el építeni, mint ahogy elkezdődött az engedélyezi eljárás", csak annyit mondott, hogy "nem építési engedély-köteles a létesítmény, mivel ideiglenesen vannak itt". A hosszabb távú, több éves tervekre utal, hogy a Budai Hídfő Kft. 10 éves hasznosításra szerezte meg a földbérletet az önkormányzattól, a ZP tőlük bérli tovább. Kővári Zsuzsa, a Zöld Pardon ügyvezetője kérdésünkre, hogy meddig terveznek ott maradni, azt mondta, hogy bármeddig, ameddig kapnak engedélyt, de ő nem látja akadályát az engedélyezésnek.
Maga a terület (egy hídlehajtó által határolt parcella a portugál Sampaio cég tulajdonában) egyébként a szabályozási tervben “fásított közpark besorolású”, amit a híd melletti rézsű határol: ide még kerítést sem lehetne építeni, a besorolása alapján ugyanis tilos elzárni. Ehhez képest a területet 40 százalékban beépítették.
A park dolgozóinak főként a zaj okoz problémát: nem csak ez esti koncertek és a hajnalig tartó partik a zavaróak, hanem a zenekarok napközbeni hangolása is. További gondok okoz a kosz és a szemét, amit a bulizók hagynak maguk után. Az „A”- kategóriás nemzetközi irodapark, számos nagyobb, zömében külföldi érdekeltségű cégnek ad otthont, a park listaáron havi 10-13 euróért kínálja tereinek négyzetméterét. Több vállalat nemcsak napközben, de éjszakai is üzemel, például a több nagy légitársaságot kiszolgáló Lufthansa Systems call-centere – ezeknek a cégeknek nagy problémát jelent a több ezer főt befogadó szórakozóhely közelsége.
Kővári Zsuzsa a Zöld Pardon ügyvezetője ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a helyszínen “pont az Infoparkra való tekintettel 18 óra után kezdenek beállni a zenekarok, amikor már alig maradnak dolgozók az irodákban”. “A ZP teljes hangerőn is kisebb zajt szolgáltat, mint az Infopark és közte futó főút vagy Közép-Európa legforgalmasabb vasúti hídja. Mindezeken túl akárcsak tavaly, rengeteg pénzt költünk a környék takarítására és biztonságára” – mondta Kővári.
Eredménytelenül tiltakoznak
Az Infopark dolgozói már március óta tiltakoznak, panaszleveleket írnak a hatóságoknak, gyakorlatilag eredmény nélkül. Már a hatósági eljárások kezdetén nehézséget okozott, hogy ügyfélnek tekintsék őket, az engedélyezési ügyek közül csak a zajhatárérték és a dohánytermékek árusítására vonatkozó eljárásban tudta ügyféli státuszát elfogadtatni.
Az irodaparkot bérbeadó cég munkatársa már március 29-én levelet küldött Orbán Viktornak a Zöld Pardonnal kapcsolatos aggályairól, aki a Nemzeti Erőforrás Minisztériumához (ma Emberi Erőforrások Minisztériuma, Emmi) továbbította levelüket, ám érdemleges változás máig nem történt ügyükben. „Az eljáró hatóságok következetesen elzártak minket a jogorvoslati lehetőségtől, ha még be is bizonyosodna igazunk, mindjárt itt a szezon vége, jövőre minden újra kezdődik” – tudtuk meg az üzemeltető és bérbeadó cég munkatársától.
A területileg illetékes újbudai önkormányzat, melyhez a ZP-t üzemeltető Budai Hídfő Kft. beadta engedélykérelmét, már az elején kivonta magát az eljárásból érintettségre hivatkozva. Az illetékes kormányhivatal emiatt a XII. kerülethez utalta az ügy elbírálását, amely az építési engedély kiadását és a létesítmények használatát megtiltotta. A ZP üzemeltetői ekkor a rendezvénytartásra kértek engedélyt, ami 180 napra szól, amit végül meg is kaptak. A kormányhivatal áttette az ügyet az V. kerülethez, amely az építészrendészeti eljárásban a ZP álláspontját igazolta.
A szórakozóhely az eredeti tervek szerint már áprilisban megnyitotta volna kapuit, de az engedélyezési eljárás elhúzódása miatt csak május 25-én kezdte meg működését. Eleinte csak kétszer 1000 főt tudtak befogadni, mivel még nem volt meg valamennyi üzemeltetéshez szükséges szakhatósági engedély. Kővári Zsuzsa szerint a közel két hónapos engedélyeztetési eljárás nagy veszteséget okozott a ZP-nek, valamint az éjszakai tömegközlekedési útvonalaktól is messzebb kerültek, mint korábban.
Az Infopark munkatársa szerint nem kellett volna megadni az engedély meghosszabbítását, mivel az építkezés már a március 7-i a kérelmezés előtt „javában folyt” – derül ki egy szeptember 9-i tiltakozó levélből, amit az V. kerületi jegyzőnek címeztek a park dolgozói. Értesülésünk szerint még nem érkezett válasz a panaszra. Kővári Zsuzsa is elismerte, hogy már februárban (később ezt márciusra módosította) elkezdték a hely kialakítását, bár akkor még csak a közműfejlesztéseket indultak el.
Nincs zajhatárérték
Mivel nem állapított meg az illetékes hatóság egységes zajhatárérték szintet, nincs értelme feljelentést tenniük a magas hangszint miatt. „A hatóságok az eljárást a különböző intézkedésekkel olyan mértékben húzták el, hogy mire a zajszintet megállapítanák, a szezon véget ér és lehetetlenné válik a határozat végrehajtása” – állította az Infopark munkatársa. Az irodapark dolgozói azt is aggályosnak tartják, hogy a szórakozóhely a Rákóczi híd közvetlen közelében van, egy nagyon forgalmas csomópontban, ami szerintük „kifejezetten balesetveszélyes”. (Az ott húzódó kerékpárút forgalmát ellehetetleníti egy-egy népesebb rendezvény, ráadásul a bicikliseknek az eldobált üvegek miatt a defektektől is tartaniuk kell.)
A ZP ügyvezetője elmondta, hogy többször kezdeményezték a zajszint mérését az Infopark irodáiban, ám ők egyszer sem nem éltek ezzel a lehetőséggel. Kővári szerint egyébként sem számít zajvédelmi szempontból megóvandó homlokzatnak egy irodaház a 2007-es zajártalomról szóló kormányrendelet szerint. Mint írta, „a Zöld Pardon munkatársainak nincs tudomása arról, hogy a ZP üzemidejében egyetlen baleset történt volna a helyszínen, kordonokkal és biztonsági őrökkel vigyáznak a biztonságra”.
Rogán szerint nincs baj a ZP-vel
Levélben megkérdeztük Rogán Antalt, az V. kerület polgármesterét is, hogy mi az álláspontja a Zöld Pardon további üzemelésének kérdésében, mivel a Fidesz frakcióvezetője kétszeresen is érintett az ügyben. Egyrészt a belvárosi önkormányzat adott engedélyt a hely működésére, másrészt Rogán Antal szeptember 6-án önálló indítványt terjesztett elő az éjszakai szórakozóhelyekkel kapcsolatban. A beadvány alapján az önkormányzatnak saját rendeletet kellene alkotnia a night-clubok szabályozására a káros zajhatás kiküszöbölésére, valamint magasabb szintű közbiztonsági és városképi környezeti szempontok érdekében. Levelünkre Rogán annyit válaszolt, hogy a Zöld Pardon nem veszélyezteti a közbiztonságot, ugyanakkor a hangszinttel kapcsolatos problémák elkerülték a figyelmét.
Az Infopark munkatársa szerint a szórakozóhely nem csak a parkban dolgozókat zavarja, hanem a Duna mindkét oldalán lakóknak problémákat okoz. Ezt az információt ugyanakkor az általunk megkeresett egyik érintett önkormányzat sem tudta megerősíteni, sőt az újbudai polgármesteri hivatal munkatársa szerint kevesebb a lakossági bejelentés, mint tavaly volt, amikor még a Petőfi híd lábánál volt a ZP.