Abszurd jogi helyzet állt elő Kispesten az önkormányzat döntése nyomán: a Kemal Atatürkről elnevezni kívánt térrel kapcsolatban immár két érvényes határozat is létezik: az egyik szerint maradna az Atatürk név, a másik arról szólna, hívják Pendiknek a teret.
Mustafa Kemal Atatürk – Pendik tér: akár így is nevezhetnék a jövőben Kispest egyik elhíresült közterét a közgyűlés Fideszes többsége által előállított helyzet nyomán. Az önkormányzat ugyanis – zárt ülésen úgy döntött, az örmény, és immár a görög kisebbség által is kifogásolt Kemal Atatürk helyett a jövőben nevezzék el az isztanbuli testvér kerületről Pendiknek a teret, a felállítani tervezett Atatürk-szobrot pedig helyezzék el a Bolyai János Általános Iskola épületében.
A tiltakozások miatt egyre kínosabb helyzetből a Fidesz helyi frakciója először úgy próbált kihátrálni, hogy beterjesztettek egy határozati javaslatot, ami az elnevezés visszavonásáról szólt volna. A mai ülésen azonban új fordulatként a Fidesz képviselői – az LMP-ből korábban kizárt Gerháth Csaba segítségével – zárt ülést rendeltek el. Ezen Lackner Csaba szocialista képviselő szerint Gerháth Csaba saját indítványt nyújtott be: eszerint a teret nevezzék el Isztanbul Pendik kerületéről (ez a testvérkerület), a szobrot pedig kapja meg az iskola. Csakhogy Lackner Csaba szerint a Fidesz „elfelejtette visszavonni korábbi határozatát ami még Kemal Atatürkről szól, így jelenleg két érvényes döntés is van a tér elnevezésére”. „A Fidesz egy problémából egy még nagyobbat kreált. Ebben az MSZP-frakció már nem akart részt venni, mi nem nyomtunk gombot. Szerintünk ezt a kínos helyzetet Tarnai Richárdnak kellene megoldania, azzal, hogy felemeli végre a telefont, és elmondja Pendik kerület vezetőinek, hogy mit okozott” – mondta Lackner Csaba.
Már a görögök is
A helyzet valóban egyre kínosabb, immár nem csak az örmények, a görögök is tiltakoztak. „Arra kérem minden honfitársamat és magyar barátaimat, hogy legyünk szolidárisak örmény testvéreinkkel és akadályozzuk meg velük együtt, ennek az Atatürk szobornak a felállítását szeptember 29-én délelőtt!” – áll egy a Facebookon terjedő felhívásban, amelyet a pestszentlőrinci görög közösség egyik tagja tett közzé. „Természetesen, mi is görögök, különösen- pontusziak és kisázsiak- közvetlen érintve vagyunk a keresztények üldözésében és lemészárlásában. (…) Tehát, mi is görögök jogosan vagyunk felháborodva ennek a szobornak a felállításával! Én fekete és görög zászlóval fogok megjelenni a szoboravatásra és viszek magammal sípot, tojást, paradicsomot és tintát. Attól sem riadok meg, ha börtönbe is zárnak. Őseim bosszúja sújtson rájuk!” – írja a tiltakozás szervezője.
A kispesti képviselőtestület még májusban döntött arról – Tarnai Richárd fideszes országgyűlési képviselő és az egyik alpolgármester javaslatára – hogy a kerület egyik, újonnan felújított közparkját Mustafa Kemal Atatürk török államférfiről nevezzék el, majd felkérték a polgármesteri hivatalt a park ünnepélyes átadásának előkészítésére. Az avatóünnepségre meghívták az isztanbuli testvérkerület, Pendik képviselőit és a Törökországból megrendelt mellszobor felállítását is előkészítették. Az időközben kirobbant Safarov-botrány miatt azonban sokan úgy érezték, kínossá válhat a tér felavatása, mivel a kiadatás miatt amúgy is érzékeny örmények újabb sértésnek érezhetik az emlékállítást Atatürknek, aki az örmények szemében kifejezetten negatív alaknak számít a múlt század eleji népirtás miatt.
Örmény részről egyelőre visszafogott tiltakozásokra került sor, Avanesian Alex, az Országos Örmény Kisebbségi Önkormányzat alelnöke az Atv-nek adott interjújában azt mondta, „ebben a helyzetben, amikor még mindig téma az azeri-örmény-török kérdés, nem tartaná jónak, hogy még egy dologgal élezzük a nemzetközi örmény sajtót”. Az önkormányzat az ügyben egyeztetést kezdeményezett a kispesti vezetéssel és a külügyminisztériummal. Az avatás ellen a budapesti görög közösség is tiltakozásra készül, bár továbbra is kérdéses, egyáltalán Atatürk lesz-e a park neve és felállítják-e a szobrot.
Az utolsó pillanatban lefújhatják az avatóünnepséget
Mind a közgyűlésen többségben levő Fidesz-frakció, mind az MSZP-s polgármester a másik felet hibáztatja a kialakult helyzetért. Gajda Péter, Kispest polgármestere a hvg.hu-nak úgy nyilatkozott: a fideszes képviselők meggondolatlanul viselkedtek, amikor eldöntötték, hogy Atatükről nevezzék el a közteret, majd a botrány kirobbanása után az MSZP-s kerületi vezetésre hárították a probléma kezelését. A polgármester szerint a Fidesz-frakció kedden vissza fogja vonni az átnevezést, amelyet Tarnai sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánt.
A Fidesz hétfői sajtóközleménye szerint viszont éppen a polgármester volt az, aki hibázott, mivel „négy és fél hónap alatt közel 200 fős hivatalával” nem "készítette elő megfelelően a park átadóünnepségét". „A hivatali előkészítés hiánya kisebb diplomáciai bonyodalmat okozott, ezért frakciónk kezdeményezni fogja a testületi döntés felülvizsgálatát, a vitás kérdések végleges tisztázása érdekében.” – írják. A közleményben nem esik szó arról, pontosan milyen előkészítő lépéseket vártak a polgármesteri hivataltól (a szeptember 29-én, délelőtt tartandó avatásra a hivatal meghívta Kispest törökországi testvérkerületének képviselőit, valamint számos meghívót küldött ki a kispestieknek), sem a felmerülő örmény és görög érzékenységről. Bár nincs részletezve, a „diplomáciai bonyodalom” feltehetően a városvezetés és török nagykövet összeütközésére utal, amelyet a közlemény is megmlít. A nagykövet, H. Kemal Gür sérelmezte, hogy a nagykövetséget nem értesítették az átadóünnepségről, a tér méretét és elhelyezkedését pedig méltatlannak ítélte Atatürk emlékéhez.
A tervezett szobor (amely felállításához a városvezetés már előkészítette a területet) ügyében a közlemény megjegyezte: annak felállítása nem a képviselőtestület döntése volt, ők csupán a park elnevezését szavazták meg: „Információink szerint mindemellett a parkban szobor felállítására is sor kerülne úgy, hogy arról a testület, mint tulajdonos nem döntött.” A park ugyanis hivatalosan nem közterület, hanem az önkormányzat tulajdonában álló ingatlan, amelyet nemrégiben közparkká alakítottak. A Fidesz-frakció a közleményben még nem közölte, keresnek-e új nevet a parknak, de megerősítették: a közgyűlés ülésén felülvizsgálják a testület májusi döntését.