2012. szeptember. 19. 11:54 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 19. 11:43 Itthon

A Fidesz-kétharmad kezébe adták Balatonvilágos sorsát

A héten terjeszti be az Országgyűlésnek a kormány a Balatonvilágos megyeváltásával kapcsolatos dokumentumokat, a parlament december végéig dönthet az ügyben - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM).

Balatonvilágoson idén januárban tartottak helyi népszavazást arról, hogy a Veszprém megyei település Somogy megyéhez csatlakozzon, a népszavazás azonban érvénytelen lett.

A helyi képviselő-testület ezután úgy döntött, hogy él a helyi önkormányzatokról szóló törvényben biztosított jogával és folytatja a megyeváltás jogszabályban előírt folyamatát "a Balatonvilágoson élő polgárok hosszú távú érdekét szem előtt tartva". 

A testület álláspontja az volt, hogy a helyi népszavazás érvénytelensége a polgárok érdektelenségét, közömbösségét tükrözi. A döntésnél mérlegelték a járásközpontok Balatonvilágostól való távolságát: a leendő járásközpont, Balatonfüred 41 kilométerre, a szintén járásközpontnak kijelölt Somogy megyei Siófok 16 kilométerre van a településtől.

A testület felhatalmazta Balatonvilágos független polgármesterét, Fekete Barnabást, hogy szerezze be a jogszabályban előírt hatósági és államigazgatási szervek véleményét az elbocsátó és a fogadó megye részéről.

Ez az elmúlt hónapokban megtörtént, a dokumentumok áprilisban megérkeztek a Veszprém Megyei Kormányhivatalhoz, ahol a törvényességi felügyeleti főosztály ellenőrizte a területszervezési eljárás törvényességét, a kezdeményezés törvényi feltételeinek teljesítését, majd a kormányhivatal az iratanyagot továbbította a közigazgatási és igazságügyi miniszternek.

A KIM közleménye szerint a kormány a héten beterjeszti a parlament elé a csatlakozási szándékkal kapcsolatos dokumentációt, az Országgyűlés december végéig dönthet az ügyben.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?