2012. szeptember. 17. 15:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 17. 15:43 Itthon

Tóásó-ügy: bolíviai képviselők is küzdenek a jogaiért

41 napja tartják úgy előzetes letartóztatásban Tóásó Elődöt, hogy nem kezdődött el a bírósági pere, és pontosan nem lehet tudni, hogy mivel vádolják - mondta egy hétfői sajtótáájékoztatón Adrian Oliva Alcázar bolíviai parlamenmti képviselő, aki Tóásó Edittel és Németh Zsolt külügyi államtitkárral együtt tartott sajtótájékoztatót hétfőn az országgyűlésben.

A bolíviai képviselő szerint Tóásónak az alapvető jogait is megsérti a bolíviai kormány, az ügyének kezelése pedig szerinte még az állam belső jogrendjével is ellentétes, és nem csak a nemzetközi kötelezettségvállalásaikat szegik meg.

Németh Zsolt úgy tudja, szeptemberben kezdődhet meg Tóásó Előd tárgyalása. A külügyi űllamtitkár "brutális mészárlásnak" nevezte Rózsa-Flores Eduardo és Magyarosi Árpád elfogása közbeni halálát. 

Az állítólagos terrorista csoportot 2009. április 16-án az ellenzék fellegvárának számító Santa Cruzban számolták fel a bolíviai különleges erők. A rajtaütés során életét vesztette a magyar-bolíviai-horvát állampolgár Rózsa-Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. Az akció két túlélőjét, a magyar-román állampolgár Tóásó Elődöt és a horvát-bolíviai Mario Tadicot azóta is fogva tartják, holott a hatályos bolíviai törvények értelmében három év elteltével mindkettőjüket szabadlábra kellett volna helyezni, és le kellett volna zárni ügyüket.

Alcázar azt mondta, külön parlamenti képviselői csoportot hoztak létre Latin-Amerikában, amely a politikai foglyok kiszabadításáért küzd, és a Tóásó-ügyben független nemzetközi vizsgálatot szeretnének.

Tóásó Edit azt mondta, testvére jól van ugyan, de mint fogalmazott, latin-amerikai börtönről van szó, ahol sok jóra nem lehet számítani.

Németh Zsolt elmondta, több szálon küzd a magyar kormány Tóásó kiszabadításáért, elsődlegesen a buenos airesi nagykövetségen és a tiszteletbeli bolíviai konzulon keresztül, de igénybe veszik a Bolíviával diplomáciai kapcsolatban álló Spanyolország és Németország, az Európai Parlament és az ENSZ segítségét is, illetve ő személyesen is fog foglalkozni az üggyel, amikor az ősz folyamán ellátogat Latin-Amerikába.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?