Vesztegetés a PTE-n: kizárták az elsőrendű vádlott ügyvédeit a per előtt
Néhány nappal a pécsi egyetemi vesztegetési per kezdete előtt a Győri Törvényszéken kizárták a tárgyalásból az ügy elsőrendű vádlottjának ügyvédjét, a fővárosban praktizáló Papp Gézát - közölte pénteken a Pécsi Újság.hu.
A védő a lapnak elmondta, hogy a szeptember 18-ra meghirdetett első tárgyalási napon I. Gábor védelem nélkül lenne kénytelen a bíróság elé állni, emiatt pedig el kellene napolni a bírósági eljárás kezdetét. A hírportál emlékeztet rá: az ügyben eljáró Győri Törvényszék 16 tárgyalási időpontot tűzött ki, az elsőt szeptember 18-ra. I. Gábor ügyvédje - mint a Pécsi Újság.hu-nak elmondta - más ügyekkel való ütközés miatt nem tudna részt venni mindegyik tárgyaláson, s emiatt, a törvényi előírásoknak megfelelően, helyettesítésére adott meghatalmazást távolmaradása esetére.
A lap információi szerint Papp Géza az ügy kilencedrendű vádlottjának képviseletét ellátó győri Gartner István ügyvédet hatalmazta meg helyettesítésére. "Részletesen tanulmányoztuk a vádirati tényállást, és semmilyen érdekellentét, kizáró ok nem merült fel ezzel kapcsolatban" - fogalmazott Papp a hírportálnak. Hozzátette, védenceik részéről sem merült fel semmilyen kifogás a helyettesítéssel szemben.
A jogi képviselő a helyettesítésről szóló meghatalmazást augusztus 24-én adta be a Győri Törvényszékre, és szeptember 12-én vette kézhez azt a végzést, amely szerint Gartner Istvánt, valamint őt magát kizárták az ügyből - olvasható a lapban. Papp Géza elmondta, mivel a végzés fellebbezésre tekintet nélkül végrehajtható, így védencét a börtönben nem látogathatja, védelmét nem láthatja el. Szerinte az is elképzelhető, hogy kirendelt ügyvéd fogja képviselni I. Gábort.
Hozzátette, hogy "a lelkiismeretes védelemhez legalább másfél hónap felkészülési idő szükséges, tekintettel arra, hogy a vádirat 16 ezer oldalt, a hozzá tartozó mellékletek további 20 ezer oldalt tesznek ki". Az ügyvéd úgy látja, a jövő keddi tárgyalást el is napolhatják - ha viszont mégsem ez történne, "az olyan súlyos eljárási szabálysértés lenne, amelyet a strasbourgi emberi jogi bíróság is értékelni fog".
Bánáti Jánosnak, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökének véleménye szerint egyértelműen téves döntés született. A kamara elnöke az MTI megkeresésére elmondta: van két büntetőeljárási szabály, amelyeket a jelek szerint a bíróság "összetévesztett", és a tényállást is pontatlanul idézte. Ez a tévedés pedig "súlyosan érinti a vádlott védekezéshez való jogát" - jegyezte meg Bánáti János.
Jövő kedden kezdi tárgyalni a Győri Törvényszék a pécsi egyetemen történt vesztegetés ügyét. Huszonhárom ember ellen folyik eljárás költségvetési szerv önálló intézkedésre jogosult dolgozója által bűnszövetségben elkövetett vesztegetés bűntette és más bűncselekmények miatt.
Az április elején benyújtott vádiratban az áll, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda által 2010 tavaszán indított nyomozás adatai szerint a vádlottak padjára kerülő emberek bűnszervezetet alkotva, csúszópénzek fejében kötöttek beszállítói és szolgáltatási szerződéseket, s ezzel több mint százmillió forint kárt okoztak.