A Miniszterelnökség válaszolt az Amnesty Pintérnek küldött levelére
Magyarország kormánya elkötelezett az állampolgárainak védelmét illetően, függetlenül etnikai, kulturális és szociális identitásuktól és nem tolerálja, hogy a kisebbségeket és etnikai csoportokat fenyegessék - reagált a Miniszterelnökség az Amnesty International (AI) Pintér Sándor belügyminiszternek küldött levelére, amely szerint a magyar hatóságoknak többet kell tenniük a roma közösségek megvédéséért.
Az AI az augusztus eleji, erőszakba torkolló devecseri események hatására írt levelet a magyar kormányhoz.
A szerdán közzétett levélben a nemzetközi jogvédő szervezet felszólította Pintér Sándor belügyminisztert, hogy vizsgáltassa ki azokat a vádakat, amelyek szerint a rend fenntartásáért felelős hivatalos személyek nem léptek közbe a devecseri erőszakos cselekmények megakadályozásáért, illetve biztosítsa, hogy a magyar társadalom bármely csoportja elleni, hátrányos megkülönböztetésen és előítéleten alapuló erőszak, és az arra történő uszítás nyilvános elítélése megtörténik.
Az AI a levél szerint azt is el szeretné érni Pintérnél, hogy alaposan és szigorúan vizsgáltasson ki a rasszista indítékból elkövetett minden zaklatást és erőszakos esetet és tegyen érte, hogy a közhivatalt ellátó személyek és politikai pártok képviselői tartózkodjanak a sértő vagy rasszista megjegyzések megtételétől. A belügyminiszternek ezen kívül biztosítania kell azt is, hogy a cselekmények elkövetőivel szemben, a megfelelő törvényi háttér alkalmazásával, a bűncselekmény súlyosságával arányos módon járnak el a büntetések kiszabása során.
A Miniszterelnökség válaszközleménye szerint a kormány nem tolerálja a kisebbségek és etnikai csoportok bármiféle fenyegetését. A kormány felelőssége annak biztosítása, hogy Magyarországon mindenkinek lehetősége legyen dolgozni és hozzáférni az oktatáshoz, illetve hogy a békés együttélés feltételei a közösségek között megerősödjenek. Devecserben néhány ember felelőtlenül megpróbálta aláásni e feltételeket.
A közösség életének megbolygatására tett kísérletekre válaszul a rendőrség minden rendelkezésére álló eszközt felhasznál a bűncselekmények - köztük a polgárőrök által elkövetettek - megakadályozása érdekében, és nem engedi, hogy kvázi paramilitáris csoportok kikezdjék a jogrendet - olvasható a kormányzati állásfoglalásban.
A kormány a közlemény szerint prioritásként kezeli a romák helyzetének javítását mind a nemzeti, mind az európai szinten. Magyarország nemzeti társadalmi felzárkózási stratégiája megoldásokat kínál mindazoknak, akik szegénységben élnek, függetlenül etnikai hátterüktől. Továbbá, EU-elnöksége alatt Magyarország kormánya létrehozta a nemzeti roma integrációs stratégiák uniós keretrendszerét, amely társadalmi integrációs programokat és fenntartható megoldásokat kínál a társadalmi konfliktusokra - közölték.
A kisebbségi jogok és a Magyarországon élő nemzetiségek kulturális identitásának védelme - különös tekintettel a romákra - szintén kiemelt fontosságot élvez. Továbbá a kormány a nemzeti alaptanterv részévé tette a kisebbségek - köztük a romák - kultúrájának oktatását - áll a Miniszterelnökség Nemzetközi Kommunikációs Irodájának állásfoglalásában.