A levelező és a nappali tagozat közötti követelménykülönbséggel magyarázta a Semmelweis Egyetem sporttudományi karának felfüggesztett dékánja azt, hogy diplomaszerzés előtt összesen 15 hiányzó jegyet írt be saját kódjával három diáknak az intézmény elektronikus nyilvántartásába. Tóth Miklós az oktatóknak küldött körlevelében írta le először álláspontját az üggyel kapcsolatban, és azt állítja, hogy döntését ma is vállalja – írja az Index. Tóth Miklóst egyébként titoktartásra kötelezte az egyetem.
A testnevelési kar két hallgatója úgy vette át július közepén diplomáját, hogy az államvizsga előtt a két egyetemistának összesen 15 jegye hiányzott az abszolutóriumhoz. Egy harmadik hallgató is hasonló körülmények között abszolvált, mégsem kaphatott diplomát, mert hiányzik még a nyelvvizsgája. Az egyik érintett hallgató egy sportügyekben illetékes fideszes politikus, Lasztovicza Jenő fia. Az ügyben befolyással üzérkedés, többrendbeli közokirat-, illetve magánokirat-hamisítás gyanújával tettek feljelentést ismeretlenek a BRFK-n, ahol vizsgálatot indítottak. Az esetről a hvg.hu írt először július második felében.
A hvg.hu értesülései szerint Tóth Miklós dékán saját, frissen szerzett kódja segítségével igazolta a hiányzó krediteket az intézmény elektronikus nyilvántartásában, és Hamar Pál oktatási dékánhelyettes, illetve Hrabacsik Mihály tanulmányi osztályvezető segítségével tette hivatalossá az ügyet. A kormánypárti parlamenti képviselő fia mellett a két másik érintett a fiú kollégiumi szobatársa.
A diplomaosztó ügyében a Semmelweis Egyetemen belső vizsgálatot indítottak, később pedig felfüggesztették posztjáról Tóth Miklós dékánt, valamint helyettesét, Szalma Lászlót.
Az Indexnek egy meg nem nevezett vezető fideszes politikus azt mondta a héten, hogy Schmitt Pál plágiumbotránya óta állítólag belső háborúskodás folyik a Semmelweis Egyetemen, emiatt indult vizsgálat Lasztovicza Jenő fideszes képviselő fiának diplomaszerzése miatt is. Ugyanez a politikus azt is állította, hogy a Fideszben nem változott az ügy megítélése a rektor és a rektorhelyettes felfüggesztése után sem, az egészet az egyetem belső ügyének tartják.
Levélben magyarázkodott Tóth Miklós
Méltányossági döntést hoztam a három hallgató esetében – ezt írta a kollégáinak küldött levelében Tóth Miklós, a Semmelweis Egyetem sporttudományi karának felfüggesztett dékánja az Index cikke szerint. Az egyetem eddig hallgatott az ügyben, és a dékán, valamint helyettese is kerülte a nyilvánosságot. A hírportál úgy tudja: az egyetem amellett, hogy általános nyilatkozatstopot rendelt el, írásban is titoktatásra kötelezte a TF két felfüggesztett vezetőjét. Tóth Miklós a hivatala átadása alkalmából körbeküldött belső e-mailben írta le először saját verzióját a jegybeírással kapcsolatban.
Az Index birtokába került levél szerint „a három hallgató nappali tagozatról jelentkezett át levelező tagozatra, de államvizsga előtt szembesült azzal, hogy néhány gyakorlati tantárgy teljesítése a nappali és a levelező tagozat nem átjárható volta miatt nem volt lehetséges". Ennek oka az, hogy a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság által akkreditált óra- és vizsgatervhez képest jelentősen eltérő tematikával oktatják a kérdéses tárgyakat, amelyek így nappali tagozaton három, levelezőn pedig hat félévesek. Az eltérésekről sem egyetemi, sem akkreditációs bizottsági határozat nem született, azonnal megkezdték az ügy hátterének feltárását. Tóth ugyanakkor leszögezi, hogy a három diák két éves nappali tanulmányai alatt „jelentősen nagyobb óraszámot hallgattak, mint ami a levelező tagozaton ezekből a tárgyakból elő volt írva".
Tóth állítja: a három diák nappali tagozaton teljesített óraszáma és atlétika edzésórája méltányossági alapon beszámítható volt a levelező tagozatos tanulmányaikba, és ezt a döntését ma sem látja másképpen, és ma is vállalja. „Kénytelen vagyok a leghatározottabban visszautasítani azt a módszert, amelynek nyomán a szigorúan szakmai ügy kapcsán jómagam és családom naponta ismétlődő fenyegetések nyomán félelemben kell éljen" – írta a felfüggesztett dékán, aki annak ellenére, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöki posztját is betölti, a botrány miatt csak néhány napra, a nyilvánosságot kerülve látogatott ki a londoni játékokra.