"Túlzott szigort" észlelt az ombudsman egy gyermekvédelmi esetnél
Rendőri segítséget kért a gyámhivatal egy gyermekvédelmi ügyben, és túlságosan korlátozta a szülők és a gyermekek kapcsolattartását, ezek a túlzó intézkedések az alapvető jogok biztosa szerint sértik a gyermekek jogait - közölte Szabó Máté hivatala szerdán.
Egy öt- és egy nyolcéves gyermek két szülője azért fordult Szabó Máté ombudsmanhoz, mert megítélésük szerint a gyermekeik ideiglenes hatályú elhelyezéséről, majd állami gondoskodásba vételéről döntő hatóságok nem jártak el kellő körültekintéssel.
Mint az ombudsman hivatala felidézi, a szülők ellen azért indult hatósági eljárás, mert az óvodai jelzés alapján indított rendőrségi eljárásban feltárták: az apa folyamatosan, az anya időnként bántalmazta a gyermekeket. A jegyző ideiglenesen az egyik nagyszülőnél helyezte el a gyerekeket, ám ő egy hónap múlva meghalt, és a szülők hazavitték a gyermekeiket. A hatóság úgy döntött, hogy ideiglenes hatállyal nevelőszülőknél helyezi el a két kiskorút, de tartottak a szülők ellenállásától, ezért a határozat végrehajtásához rendőri segítséget kértek. Az alapjogi biztos álláspontja szerint ez az intézkedés eltúlzott, a gyermekek jogait sértő volt.
Miután a szakértői bizottság nem javasolta a gyermekek visszahelyezését a családba, továbbra is a nevelőszülőknél maradtak. Azóta az anya kéthetente két órában, az apa pedig egyáltalán nem találkozhat gyermekeivel. A szülők ez év áprilisában az anyai kapcsolattartás bővítését és az apai kapcsolattartás szabályozását kérték. Azonban a gyámhivatal a gyermekek legjobb érdekét szolgáló kapcsolattartásról a szakszolgálat javaslatának hiányában nem tud dönteni - ismertetik az eset fejleményeit.
A közleményben hangsúlyozzák: a gyermekvédelmi törvény szerint segítséget kell nyújtani a gyermek visszahelyezéséhez családi környezetbe, az állami gondoskodásnak pedig addig kell tartania, amíg a család alkalmassá válik a gyermeknevelésre.
Szabó Máté álláspontja szerint az anya számára kéthetenként két órában megállapított, az apának pedig nem engedélyezett kapcsolattartás oda vezethet, hogy az óvodás és a kisiskolás korú gyermek elidegenedik a szüleitől, és nehézségekbe ütközik vagy teljesen ellehetetlenül, hogy valamikor majd hazatérhessen a családjához.