Legalább hatvannégy politikai tanácsadó segíti a minisztériumok munkáját, akik közül többen is havi több százezer forintos fizetésért segítik a kormányt. Van köztük Fradi-szurkoló politológus, egykori főkapitány-helyettes és biztosítási alkusz exképviselő. A lista még nem teljes, a csúcsminisztériumként működő Emmi ugyanis nem közölt adatokat egyelőre.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) adatai nélkül is összesen 18 politikai főtanácsadót és 46 politikai tanácsadót foglalkoztat a kormány – derül ki azokból a válaszokból, amelyeket Józsa István szocialista képviselő ezt firtató írásbeli kérdéseire adtak a minisztériumok. Az Emmi adatai kedden délben még nem voltak elérhetőek, az azokat tartalmazó melléklet nem került fel a parlament honlapjára.
A legtöbb politikai tanácsadót és főtanácsadót a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) foglalkoztatja: 3 főtanácsadó és 27 politikai tanácsadó dolgozik a tárcánál. A határozott idejű szerződéssel foglalkoztatott tanácsadók jövedelme havi 250 ezer forinttól 972 ezer forintig terjed. Erre a célra összesen havonta 16,4 millió forintot költenek, de hogy pontotsan kikre, az nem derült ki, mert név szerint nem sorolták fel a tanácsadókat.
Hallgat a VM a fizetésekről
Több minisztérium név szerint is megnevezte a politikai tanácsadókat: a Honvédelmi Minisztériumban például összesen ketten dolgoznak ilyen munkakörben, egyikük Boros Bánk Levente politológus, a Ferencváros Szurkolók Szövetségének alelnöke, aki kinevezésekor havi bruttó 300 ezer, jelenleg viszont már bruttó 400 ezer forint illetményt kap.
A Belügyminisztériumban négy politikai főtanácsadó dolgozik, egyikük Valenta László, az Emfesz gázszolgáltató cég korábbi biztonsági igazgatója. Valenta egykor rendőr volt, Pintér Sándor jelenlegi belügyminiszter, korábbi országos főkapitánysága idején az ORFK gazdasági főkapitány-helyettese volt. Jelenleg havi bruttó 880 ezer forintért ad tanácsokat korábbi főnökének.
Körkérdések a tárcáknak |
Józsa István még július 20-án tett fel kérdést, minden minisztériumnak "Hány politikai főtanácsadót és tanácsadót alkalmaz Miniszter Úr?" címmel. Ugyancsak körkérdéssel fordult a minisztériumokhoz "Hogyan érvényesül a kormányzati takarékosság a bútorbeszerzéseknél?" és "Hogyan érvényesül a beszerzési stop a telefonbeszerzéseknél?". A válaszokat hétfőn töltötték fel az Országgyűlés honlapjára. Az adatokból kiderül, hogy a legtöbb pénzt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal költötte bútorra, és a NAV-nak volt a legnagyobb szüksége új telefonokra: összesen hétmillió forintért vettek átlagosnak mondható telefonokat. Az Államadósság Kezelő Központ és a Magyar Export-Import Bank (Eximbank) munkatársai okostelefont kaptak, a Bethlen Gábor Alapnak pedig öt darab több mint 100 ezer forintos iPhone-t vettek. A KIM-hez tartozó Balassi Intézet igazgatójának szolgálati lakásába matracokat vásároltak, amelyekért 130 és 150 ezer forintot fizettek. Az Emberi Erőforrások Minisztériumában a miniszteri titkárságnak vásároltak egy 96 ezres heverőt. |
Megéri volt képviselőnek lenni
Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) a miniszteri válasz szerint három politikai tanácsadót és három politikai főtanácsadót foglalkoztatnak. Utóbbiak közt van Püski András egykori MDF-es, majd 2006-tól fideszes képviselő, a Magyar Biztosítási Alkuszok Szövetségének elnöke. A hajdúböszörményi politikus havonta bruttó 600 ezer forintot keres főtanácsadóként.
A közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény szerint a miniszterek politikai főtanácsadói, vagy politikai tanácsadói munkakörré minősíthetnek egyes státuszokat, "a miniszteri kabinetben a miniszter tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó feladatok ellátására". A törvény szerint a tanácsadók és főtanácsadók száma nem haladhatja meg a tárcánál foglalkoztatott kormánytisztviselők létszámának 8 százalékát.