2012. július. 24. 13:00 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 24. 15:56 Itthon

MSZP a TF-botrányról: dékán nem adhat ki diplomát

Az MSZP-s Hiller István helyesli, hogy a Semmelweis Egyetem rektora azonnali vizsgálatot rendelt el a fideszes Lasztovicza Jenő fiának diplomáját érintő cikkel összefüggésben.

A volt oktatási miniszter keddi, budapesti sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta: mivel hallgatók és az egyetem közötti vitáról van szó, azt az intézménynek kell rendeznie. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ha helytálló az, amit hétfőn a hvg.hu írt, az érintett hallgatóknak kiadott diplomák érvénytelenek.

"Egyetlen magyar felsőoktatási intézmény dékánjának sincs oklevél-kiadási jogosultsága. Diplomát az intézmény ad ki, egy dékán nem adhat ki diplomát. (...) Ha a diplomán nem szerepel az intézmény pecsétje, csak a dékáné, akkor az nem érvényes" – hívta fel a figyelmet a szocialista oktatáspolitikus, megjegyezve: ez akkor is így van, ha a hallgatók szabályosan szerezték meg az abszolutóriumot.

Szél Ágoston rektor azután rendelt el azonnali vizsgálatot, hogy a hvg.hu hétfőn azt írta: befolyással való üzérkedés, többrendbeli közokirat-, illetve magánokirat-hamisítás gyanújával tettek feljelentést ismeretlenek a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának idei diplomaosztóján történtekkel kapcsolatban a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK), s az egyik érintett hallgató egy sportügyekben illetékes fideszes politikus, Lasztovicza Jenő fia.

Az egyetem hétfő este kiadott közleményében azt írta: intézményük a hírportál cikkében említett feljelentésről hivatalos tájékoztatást nem kapott. Ennek ellenére a megfogalmazott állítások súlyosságára való tekintettel a rektor azonnali belső vizsgálatot rendelt el.

Mint emlékezetes, hétfőn a hvg.hu azt írta: július közepén L. J. és Gy. Zs. több tucat évfolyamtársukkal együtt átvették a testnevelő-edző szakos diplomájukat Tóth Miklós dékántól. A portál szerint a dékán is, a hallgatók is tudták: az államvizsga előtt a két egyetemistának összesen tizenöt jegye hiányzott az abszolutóriumhoz. A cikk állítása szerint "a dékán a saját, frissen szerzett kódja segítségével igazolta a hiányzó krediteket az intézmény elektronikus nyilvántartásában, és Hamar Pál oktatási dékánhelyettes, illetve Hrabacsik Mihály tanulmányi osztályvezető segítségével tette hivatalossá az ügyet".

A cikkben az is olvasható, hogy a dékán végül a diplomát nem is a más hallgatók okiratánál használt intézményi pecséttel hitelesítette, hanem saját dékáni pecsétjét használta.

Lasztovicza Jenő az MTI-nek cáfolta az írásban foglaltakat, annak közzétételét jogtalannak, méltánytalannak és etikátlannak nevezte. A fideszes képviselő szerint "etikátlan, gusztustalan, hogy politikai célokra akarják felhasználni a fiát". Arról is tájékoztatott, hogy felvette a kapcsolatot ügyvédekkel, hogy áttekintsék, milyen jogi lépések tehetők az ügyben.

Hirdetés
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.