Itthon 2012. július. 12. 09:00

Lemerült akkumulátorokkal búcsúzik a parlament - percről percre

Minden jó véget ér egyszer, így van ez az Országgyűléssel is. A jövő évi költségvetés fő számainak elfogadásával érhet véget ma a parlament rendkívüli nyári ülésszaka. A képviselők a büdzsé kiadási, illetve bevételi oldalának meghatározása mellett több mint tucatnyi előterjesztést fogadhatnak el, köztük a hallgatói szerződések szabályainak törvényre emelését.

Most érkezett

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Simon Gábor (MSZP) szerint a kormány úgy alakította át a hátrányos helyzetű gyerekek étkeztetéséhez szükséges pályázatokat, hogy nem minden önkormányzat tud ezekre pályázni. Simon arra kíváncsi, mi lesz azokkal a gyerekekkel, akik olyan településen élnek, ahol az önkormányzat nem pályázhat. Halász János államtitkár azt mondta, csak azok az önkormányzatok pályázhattak, akik vállalták, hogy egészséges ételt adnak a gyerekeknek.  

Szabó Rebeka (LMP) a győri Audi-gyár bővítésével kapcsolatban azt kérdezi, hogy újabb természetvédelmi területet ad-e át a kormány a cégnek egy reptérbővítés miatt. Illés Zoltán államtitkár elmondta, a kormányzat támogatja a reptérbővítést, még akkor is, ha az természetvédelmi területet érint.

Bana Tibor (Jobbik) szerint a kormány olyan intézkedéseket hoz az egészségügyben, amely hasonlít a Gyurcsány-kormány idején hozottakkal. A képviselő arról beszélt, hogy az országban aktív betegellátások szűntek meg, példaként a körmendi kórházat említette.  

Az LMP-s Vágó Gábor szerint a kis-és középvállalkozásokat továbbra sem segíti a kormány. Csak a Közgépet, amely kénytelen konzorciumokba beszállni, mert már képtelen teljesíteni a 300 milliárd forintos megrendeléseket. Eközben Vágó szerint a kisvállalkozások a túlélésért küzdenek, a közbeszerzésekből csak morzsák jutnak nekik, az adminisztrációs terheik nagyok. Cséfalvay Zoltán államtitkár szerint jelenleg is folyik egy Egyszerű Állam nevű program, ami 500 milliárdos adminisztratív terhet vesz le a vállalkozások válláról.

Németh Zsolt (Jobbik) nem érti, hogy a közbeszerzéseket sorozatosan nyerő Közgép miért hagyta ott a Zsolnay porcelángyárat. Cséfalvay Zoltán szerint a Közgép azért hagyta ott a Zsolnay gyárat, mert hiába fordított rá 400 millió forintot, nem éri meg neki tulajdonosnak maradnia, ezért adná vissza 1 forintért tulajdonrészét a pécsi önkormányzatnak.

Szél Bernadett (LMP) a késői költségvetési támogatások kapcsán szólalt fel. Szerinte a fogyatékos érdekvédelmi szervezetek és más ellátó szervezetek fél éve egy fillért sem láttak a költségvetési támogatásokból. Halász János államtitkár szerint az állam megbízható szerződéses partner, a „kormány segít, cselekszik és támogat”. Halász ugyanakkor nem adott érdemi választ arra, miért késnek a támogatások.

Mirkóczki Ádám (Jobbik) arról beszél, hogy Sarud település egyebek mellett a belügyminisztert is megkereste, mert a faluban mára élhetetlen állapotok vannak: szerinte megnőtt a betörések száma, van olyan hétvége, hogy 17 helyre törnek be. Mirkóczki azt kérdezi, számíthat-e Sarud a segítségre. Kontrát Károly államtitkár szerint a rendőrség ott van a faluban és vigyáz a rendre, ugyanakkor a megyei kapitányság vizsgálatot kezdeményezett, hogy kiderítse, mit lehet tenni. Mint mondta, a betörések nagyrészt üdülőtelepen történtek.

Pál Béla (MSZP) aziránt érdeklődik, hogy miért indult kötelezettségszegési eljárás a SZÉP-kártya miatt és mi lesz ennek a következménye. Cséfalvay Zoltán államtitkár szerint Brüsszel egyelőre csak információkat kért a cafeteria rendszerrel kapcsolatban, de még a választ a magyar fél nem küldte el.  Pál Béla válaszában azt mondta, jó lenne, ha az ellenzék megismerhetné a kormány válaszát.

Jávor Benedek (LMP) a mecseki uránbánya újraindításáról kérdezi Fónagy Jánost. Az államtitkár szerint csak akkor indítanák újra a bányát, ha az egyebek mellett megfelelne a környezetvédelmi elvárásoknak is. Fónagy és Jávor egyetért abban, hogy kényes kérdés az újraindítás, dönteni az ügyben leghamarabb 2012 végén tudna a kormány az államtitkár szerint.

Hirdetés