Schmitt Pál jószolgálati beosztásra jelentkezett, ám azóta sem tisztázott, ki adhat ilyen posztot a korábbi államfőnek – írja a Blikk.
Az egykori köztársasági elnök még májusban nyilatkozott az Origo hírportálnak, hogy a jövőben „jószolgálati poszton" képviselné Magyarországot. A Blikk szerint olyat, mint „jószolgálati nagykövet" a diplomácia nem ismer.
"A diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961. évi bécsi szerződés (1965. évi 22. törvény) nem tartalmaz rendelkezéseket a 'jószolgálati' nagykövet fogalmát, kinevezésének rendjét illetően" – írta a Blikknek a Külügyminisztérium. A nemzetközi jog a hivatásos nagyköveteken, illetve a nagyköveti rang meghatározásán kívül alapjában véve nem foglalkozik egyéb – jószolgálati, kulturális, gasztronómiai stb. – "nagykövetekkel".
Schmitt Pál korábban azt is elárulta, a leendő posztjáról már egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnökkel, de konkrét döntés nem született. A lap megkérdezte a Miniszterelnökséget, milyen esetleges poszt várományosa lehet a volt elnök, ám nem jutottak előrébb.
Jószolgálati nagykövete az ENSZ legtöbb szervezetének van. "Jószolgálati nagykövetnek azokat szokás megválasztani, akik már azonosultak egy-egy szervezet értékeivel, vagy ismertségükkel embereket nyerhetnek meg" – mondta a Blikknek Romet-Balla Ágnes, az ENSZ Gyermekalap (UNICEF) magyar bizottságának kommunikációs vezetője. "Ők lehetnek nemzetközi nagykövetek, akiket az egész világ ismer, de helyiek is" – tette hozzá.