Kizárta a Klubrádiót a 95,3-as frekvencia pályázatából a Médiatanács – közölte a rádiócsatorna, amely megtámadja a médiahatóság döntését. A Médiatanács szerint a Klubrádió ügyében korábban meghozott bírósági ítélet alapján vizsgálták meg most a pályázatokat és az összes pályázót kizárták. A Klubrádió önmagát zárta ki a pályázatból, és tulajdonosai "a bírósági eljárással a többi pályázó mellett önmaguknak is veszteséget okoztak" – tette hozzá a Médiatanács.
A bíróság előzőleg alaki hibára hivatkozva kizárta az Autórádió Kft.-t a pályázatból és arra kötelezte a Médiatanácsot, hogy hirdessen új győztest – idézte fel a Klubrádió. A Médiatanács ezután átvizsgálta 11 rádió pályázati anyagát és az új szabályt úgy értelmezték, hogy a Klubrádiót is kizárták alaki érvénytelenség miatt.
Arató András a Klubrádió elnök-vezérigazgatója a Megbeszéljük című műsorban elmondta, a médiahatóság szellemesnek szánt közleményének címe a Klubrádió kizárta a Klubrádiót volt, mellyel azt akarták példázni, hogy amikor az Autórádió "silány pályázatát megtámadtuk, felnyitottuk azt a szelencét, mellyel magunkat is kizárhatjuk".
A Médiatanács mai közleménye felidézte, hogy a Klubrádió a Budapest 95,3-as frekvenciára kiírt pályázat nyertesét azért támadta meg a bíróságon, mert alaki hiányosságokat talált a győztes pályázó által benyújtott dokumentumokban. A bíróság a Klubrádió indítványa nyomán megszületett ítéletében rögzítette, hogy a pályázatoknak mely alaki kritériumoknak kell kötelező érvénnyel megfelelniük. A Médiatanács hozzátette, a mostani vizsgálat során a bírósági ítéletben kimondottakhoz tartotta magát.
Minden pályázót kizárt a Médiatanács
A mai ülésen három budapesti frekvenciára beérkezett tizenegy pályázatot vizsgált át – megvizsgálták a Budapest 92,9 MHz-es frekvenciára a Rumba Rádió Kft., a Radio Papa Kft., a Radio Code Broadcast Kft. és a Click Rádió Kft. által benyújtott pályázatokat; újra lefolytatta a Budapest 95,3 MHz-es frekvenciára a Klubrádió Zrt., a Click Rádió Kft., a Rádió1 Kft., a Rumba Rádió Kft. és az Autórádió Kft. által benyújtott pályázati dokumentumok vizsgálatát, és áttekintette a Budapest 96,4 MHz-es frekvenciára a Click Rádió Kft. és a Rumba Rádió Kft. által benyújtott pályázati anyagokat.
A vizsgálatok eredményeként a Médiatanács megállapította, hogy a három frekvenciára benyújtott pályázatok közül egyik sem felel meg maradéktalanul a bíróság által meghozott döntésnek. A pályázati ajánlatok alaki érvénytelensége azt jelenti, hogy a pályázókat kizárták az eljárásokból. "Vagyis Klub-szabály következménye nem más, mint hogy a Klubrádió önmagát zárta ki a pályázati eljárásból" – írta a Médiatanács közleménye.
"A Médiatanács sajnálattal állapította meg, hogy az egyébként sok elemében alapos és értékes pályamunkákat készítő üzleti vállalkozások nem voltak kellő figyelemmel az alaki feltételek pontosságára és fontosságára, amelynek lényeges voltára éppen a Klubrádió indítványa hívta fel a figyelmet" – tette hozzá a Médiatanács.
"A Médiatanács meglepőnek tartja a Klubrádió tulajdonosainak legutóbbi agresszív, a hatóságot támadó megnyilatkozásait, hiszen másfél éve, méltányosságból eddig 9 alkalommal hosszabbította meg éppen a Klubrádió működési és sugárzási lehetőségét. Mindez valószínűleg annak tudható be, hogy a rádió tulajdonosai is csak most szembesültek azzal a ténnyel, hogy a bírósági eljárással a többi pályázó mellett önmaguknak is veszteséget okoztak" – olvasható a hatóság közleményében.
Nem volt mindenütt oldalszám?
A Médiatanács a Klubrádió szerint azt kifogásolta, hogy a pályázatának nem minden oldala volt aláírva és nem volt rajta folyamatos számozás. Arató András azonban közölte, a 215 oldalas pályázatot a Klubrádió minden oldalán aláírta és megszámozta. A vezérigazgató ezt be is mutatta a stúdióban álló webkamerában. Hozzátette, a bírósági döntés alapján egyébként "a médiahatóság nem is vizsgálhatta volna újra a pályázatunk, új győztest kellett volna hirdetnie".
A Klubrádió jelenleg a budapesti 95,3 MHz-es frekvencián sugároz, tavaly február óta folyamatosan meghosszabbított ideiglenes engedéllyel. A frekvenciát a Médiatanács tavaly megpályáztatta, döntése értelmében ezt nem a Klubrádió nyerte, ám a Fővárosi Ítélőtábla március 14-ei döntésében részben hatályon kívül helyezte az erről szóló határozatot, érvénytelennek minősítve a nyertes Autórádió pályázatát, mert a dokumentációból több helyen hiányzott a cégszerű aláírás, azaz a pályázó a formai követelményeknek nem felelt meg.
A Klubrádió jogi álláspontja szerint ebből következőleg a Klubrádiónak kell a nyertesnek lennie, mert a pályázatok értékelésekor csak egy ponttal maradt el az Autórádió mögött, és nem merült fel semmilyen újabb körülmény, ami miatt a Médiahatóságnak saját korábbi pontozási eredményét meg kellene változtatnia.
A Médiatanács május elején azt közölte, folytatja a Klubrádió frekvenciájának pályázati eljárását, miután a Fővárosi Ítélőtábla márciusi döntésében erre utasította a hatóságot. A Klubrádió szerint azonban a Fővárosi Ítélőtábla nem úgy általában utasította új eljárásra a Médiatanácsot, hanem kizárólag a jogellenesen győztesnek hirdetett Autórádió Kft. kizárására és az ennek megfelelő új végeredmény kihirdetésére vonatkozóan, aminek a hatóság köteles lett volna haladéktalanul eleget tenni.
A Klubrádió 2010-ben az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) pályázatán elnyerte egy másik, a 92,9 MHz-es budapesti rádiófrekvencia használati jogát, de a hatóság jogutódja mégsem kötött vele szerződést. Emiatt a csatorna bírósági keresetet nyújtott be, az ügyben a Fővárosi Ítélőtábla várhatóan jövő csütörtökön hirdeti ki másodfokú határozatát.