2012. június. 14. 11:06 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 14. 11:05 Itthon

Ombudsman: nem sikeres a hajléktalanok foglalkoztatása

Az alapvető jogok biztosa szerint a hajléktalan emberek foglalkoztatási modellje elviekben működőképes, ám valójában mégsem eredményes, a hatékonysága nehezen bizonyítható.

Az ombudsman hivatala az MTI-vel csütörtökön közölte: Szabó Máté szerint hiába dolgoznának, a hajléktalanoknak - speciális problémáik miatt - a jelenlegi munkaügyi rendszerben nincs lehetőségük arra, hogy a munka világán keresztül találjanak vissza a társadalomba.

Az alapvető jogok biztosa a hajléktalanok munkaerő-piaci lehetőségeit felmérő jelentésében e problémák közzé sorolta a szélsőséges kiszolgáltatottságot, az elhanyagolt külsőt, a leromlott fizikai és mentális egészségi állapotot, a lakhatás és vele a biztos háttér hiányát, valamint a társadalom, a foglalkoztatók diszkriminatív hozzáállását; ezek a tényezők gyakorlatilag esélytelenné teszik az elhelyezkedésüket.

Az ombudsman szerint a hajléktalanok visszatérését a munkába elsősorban munkahelyteremtéssel, képzési, átképzési lehetőségek megteremtésével, az atipikus foglalkoztatási formák, valamint a munkáltatók által igénybe vehető kedvezmények széles körű elterjesztésével, illetve mindezek jogszabályi szintű támogatásával lehetne ösztönözni.

Az alapjogi biztos felkérte az emberi erőforrások miniszterét, hogy a hajléktalan emberek munkaerő-piaci helyzetének javítására kidolgozandó javaslatában nyomatékkal vegye figyelembe az említett akadályozó tényezőket.

Szabó Máté javasolta továbbá, hogy a nemzetgazdasági miniszterrel együttműködve kezdeményezze a jogszabályok módosítását. Úgy, hogy lehetővé váljon az atipikus foglalkoztatási formák további megteremtése, védett munkavállalási lehetőségek elterjesztése, különleges munkavégzési körülmények alkalmazhatósága és mindezek ellenőrizhetősége.

Hirdetés
hvg360 Szentirmai Áron 2025. május. 10. 10:00

Lesből támadó halál – megedzhetjük-e a szívünket, amikor sportolunk?

Az elmúlt években drasztikusan visszaszorult a sportolás közben bekövetkező szívhalál, miközben évtizedek óta stagnál a hirtelen szívleállás gyakorisága. Minek köszönhető ez a fordulat? Mekkora terhelést jelent a sportolás a szívnek, edzhetjük-e a vért pumpáló szervet, és miért gyakoribb a hirtelen szívleállás az amatőr sportolók körében? Hogyan sportoljunk, ha szívproblémáink vannak, kockázatos-e kávét inni edzés előtt? Három kardiológussal beszélgettünk.