2012. június. 05. 20:06 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 05. 21:22 Itthon

Áder megint visszadobott két törvényt

Megfontolásra visszaküldött két, a múlt héten megszavazott törvényt a parlamentnek Áder János államfő. A médiatörvénnyel együtt így eddig három törvény ellen emelt kifogást.

A Köztársasági Elnöki Hivatal sajtóigazgatósága kedden azt közölte az MTI-vel, hogy a kisajátításról szóló törvény módosítását az Országgyűlés a házszabályba és a jogalkotási törvénybe ütköző módon fogadta el, a sportcélú ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről szóló jogszabály pedig olyan koherenciazavarban szenved, amelyet csak újbóli megtárgyalásával lehet orvosolni. A fentiek alapján az államfő a hibák kijavítására kérte a képviselőket - olvasható az elnöki hivatal tájékoztatásában.

A parlamenti honlapon olvasható részletes indoklás alapján Áder János kifogásolta, hogy a Ház a kisajátítási törvény módosításakor egy zárószavazás előtti indítvány elfogadásával az állattenyésztésről szóló törvényen is változtatott, noha azt az egységes javaslat nem érintette. A KDNP-s Tarnai Richárd törvényjavaslatának az volt a célja, hogy a kisajátítási eljárásban hozott közigazgatási eljárással szemben kérhető bírói felülvizsgálat során a bíróság joga a sérelmezett határozat érdemi megváltoztatására is kiterjedjen.

A politikus előterjesztőként azonban utóbb, egy zárószavazás előtti indítványban az állattenyésztésről szóló törvény módosítását is kezdeményezte. Ezt azzal indokolta, hogy a jogszabály nem biztosított kellő felkészülési időt az ebtenyésztőknek az állami elismerés megszerzéséhez és más rendelkezések betartásához, ezért 2013. június 1-ig el kell tekinteni az ezzel összefüggő állattenyésztési bírság alkalmazásától.

A köztársasági elnök viszont a Kövér László házelnöknek írt levelében rámutatott, hogy a parlamenti házszabály alapján a törvényjavaslat egységes javaslatában nem szereplő jogszabály módosítására zárószavazás előtti indítvány nem terjedhet ki.

Áder emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a törvénymódosítás a sportcélú ingatlanok tulajdonjogi helyzetének rendezéséről szóló elfogadott, de még nem kihirdetett jogszabályon is változtatott volna, amit a jogalkotási törvény nem tesz lehetővé.

Áder János ezt, vagyis a sportingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről szóló, törvénymódosítást is visszaküldte az Országgyűlésnek. A jogszabály ugyanis a többitől eltérő hatályba léptetési rendelkezést alkalmazna az 5. paragrafus ötödik bekezdésére, ám az említett paragrafusnak nincs ötödik bekezdése, csak öt pontja. Az államfő szerint ez olyan súlyos koherenciazavart okoz a fideszes Bánki Erik, Hadházy Sándor és Babák Mihály javaslatára megszavazott törvényben, amit csak annak újbóli megtárgyalásával és elfogadásával lehet orvosolni.

A házelnöknek írt levele végén az államfő arra kéri az Országgyűlést, hogy a két visszaküldött törvényt észrevételei alapos megfontolása után fogadja el ismét. Áder János - szintén egy házszabálysértő zárószavazás előtti módosító javaslat miatt - a múlt héten visszaküldte a parlamentnek a médiatörvény módosítását. A Ház javította az eljárási hibát és változatlan tartalommal fogadta el a jogszabályt.

Az államfő korábban a médiaszolgáltatásokkal és a sajtótermékekkel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló, május 24-én elfogadott jogszabályt is visszaküldte az Országgyűlésnek. Azt a lépését azzal indokolta, hogy házszabályellenesnek ítélte a fideszes L. Simon László egyik zárószavazás előtti módosító indítványának benyújtását. A törvényt végül hétfőn változtatás nélkül fogadták el.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.