Közép-Európa első, a világon a 12. „ehető kertjét” készítette el hétvégén Fritz Haeg, amerikai tájépítész Kispesten, a Wekerle-telepen, a Szente-Lénárd család otthonában.
Mint korábban a hvg.hu-n is beszámoltunk róla, a 19. kerületben alig egy hónapja nyitotta meg kapuit az első közösségi kert, ám az önkormányzati területen lévő közös veteményessel ellentétben most válogatott, városi családokkal együttműködve hoznak létre az utcáról is jól látható díszkertet, melynek sajátossága, hogy virágok helyett fogyasztható növényekkel ültetik be a bejárati ajtó és az utca közötti területet.
Az „Ehető Kertek” program (Edible Estates) 2005-ben indult el Kansasben, Amerika földrajzi középpontján. Fritz Haeg azóta Amerika számos államában készítette el kertjeit, egyebek mellett Kaliforniában, New Jerseyben, Texasban, Marylandben valamint Manhattanben, de Angliában, Olaszországban és Törökországban is készített ehető díszkertet.
Fritz Haeg a hvg.hu-nak azt mondta: „Olyan projektet szeretett volna létrehozni, melyben szétválasztott társadalom összekovácsolódik”. A művész „költői provokációnak” nevezte az általa létesített veteményeseket: „mindenképpen olyan helyre szeretek ültetni, ahol mások azt gondolják, hogy nem lenne jó, és nem mindennapi, hogy ehető zöldségek nőnek” – mesélte Haeg, aki több amerikai egyetem állandó előadója (Princeton, Parsons, Cal Arts), valamint folyóiratok közreműködője (Artforum, Frieze).
A budapesti „Ehető Kert” helyszíne különösen fontos a projekt szempontjából: a Wekerle-telep, a 20. század elején egy közösségi lakásépítési és innovatív kertépítészeti program részeként létrejött, ma a városi középosztály által kedvelt budapesti városrész. A program célja életre kelteni a Wekerle-telep létrehozásában eredetileg döntő fontosságú elvet: a lakók egészségének, szociális és gazdasági jólétének megőrzését.
Az „Ehető Kert” projekt a Blood Mountain Alapítvány művész rezidens programján belül készül. A civil szervezetet 2010-ben alapította a magyar születésű kurátor, Niklai Judit, és az ausztrál ipari formatervező, Tom Sloan. Legfontosabb elvük az, hogy a kultúra előmozdítója lehet a társadalmi változásoknak, és szabad művelése, valamint a róla folytatott nyilvános diskurzus alapvető fontosságú minden demokratikus társadalomban.
Niklai Judit, a Blood Mountain Alapítvány kurátora elmondta: Budapesten több helyszínt is megnéztek, Wekerle-telepen találták meg azt a házaspárt, akiknek hétvégén átalakították udvarát. „Ez elsődlegesen egy díszkert lesz, amit ehető növényekkel ültetünk be, de cél az is, hogy az utcáról jól látható legyen, ezáltal az emberek között egy párbeszédet indítson el” – magyarázta.
A Wekerle-telep Budapest XIX. kerületében van, 1908 és 1950 között épült, célja pedig az volt, hogy megfelelő életkörülményeket teremtsenek a városban megélhetést kereső földműveseknek. Az ide megálmodott utópisztikus közösséget Ebenezer Howard „Kertváros” című könyve ihlette. Minden egyes önkormányzati lakáshoz tartozott egy kis földterület négy gyümölcsfával, amelyeken az első szüretre az éves lakbér négyszeresének megfelelő értékű gyümölcs termett. Helyi civil szervezetek, a Wekerlei Kertbarát Kör, valamint az Átalakuló Wekerle célja, hogy visszataláljanak a városrész-alapító elvéhez, valamint hogy felhívják a figyelmet a fenntartható városi kertek fontosságára.