2012. június. 04. 09:42 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. június. 04. 20:40 Itthon

Nol: 230 milliót költ szakértőkre a BVK

Kétszázharminc millió forintot szán szakértőkre idén a Budapesti Városüzemeltetési Központ - írja a Népszabadság Online. A lap szerint az így megrendelt szolgáltatások részben a holding funkció ellátásához, részben a BVK alapműködéséhez, illetve a csoportszintű beszerzésekhez szükségesek.

A főváros közműcégeit tömörítő Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) az idén 230 millió forintot szán szakértőkre - írja a Népszabadság Online. A 15,3 millió forint adózás előtti eredményt produkáló cég a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén tárgyalt beszámolója szerint olyan feladatok elvégzéséhez veszi igénybe külső szakértők szolgáltatásait, amelyek speciális szakértelmet igényelnek, eseti jelleggel merülnek fel, vagy törvény kötelezi őket erre.

A Népszabadság szerint az így megrendelt szolgáltatások részben a holding funkció ellátásához, részben a BVK alapműködéséhez, illetve a csoportszintű beszerzésekhez szükségesek. A vezérigazgató számára általános és jogi tanácsadást 18 millióért rendeltek, a közszolgáltatási szerződéseket 2,4 millióért vizsgáltatták felül, a Rác fürdő ügyére és a vízművek részvényekhez kapcsolódó tanácsadásaira 18-18 milliót költöttek, jövedelemfelmérésre 1 milliót, marketingtanácsadásra és arculattervezésre 4-4 milliót, és adótanácsadásra 8 milliót szántak, írja a lap.

A külső szolgáltatások összértéke – szakértők, számlavezetés stb. – az előzetes tervek szerint meghaladja a 259 millió forintot. Ez 160 millióval több a tavalyinál. A Fővárosi Közgyűlés által jóváhagyott beszámoló szerint a holding funkciók ellátásának költsége 507 millió forintról 870 millióra nőtt az idén, ezt az ügyfélszolgálat és a szelektívhulladék-gazdálkodási projekt 939 millióra emeli.

A Nol.hu szerint a beszámoló külön kiemeli, hogy egy ilyen csoportirányító anyavállalatnál a magasan képzettek foglalkoztatása dominál. A 39 fős cégnél négy igazgatóság és négy projektiroda működik a vezérigazgató stábja mellett. A növekvő létszám miatt újabb irodákat bérelnek a fővárosi önkormányzattól, és az idén kiépítik a saját számítógépes rendszerüket, valamint önálló weboldalt készítenek.

A BVK a szakértői díjakról

A Budapesti Városüzemeltetési Központ közleményben reagált a Népszabadságban megjelent cikkre. Eszerint az írásban a 2011. évi tényadatok és a 2012. évi terv adatai összekeverednek, így – ahogy fogalmaznak – „a tárgyilagos tájékoztatásra nem alkalmasak”.

A szakértői díjakkal kapcsolatban a közlemény szerint „két fontos szempont nem hangzott el”: „egyrészről, hogy a főváros megbízottjaként a BVK folytatja le valamennyi, 1997-ben megkötött privatizációs szerződés újratárgyalását, amelynek szakértői költségei még így is csak néhány százaléka az ezen szerződések megkötésekor kifizetett szakértői díjaknak”.

„Másrészről, az új tulajdonosi struktúra, pénzügyi-tervezési, beszámoltatási rendszer kialakítása az elmúlt 20 év „kőkorszakot idéző” vállalati struktúrája miatt 2012-ben valóban komoly, egyébként egyszeri szakértői erőforrást igényel, amellyel kapcsolatosan egyedül az kérdéses, hogyan volt 20 évig mellőzhető” – olvasható a közleményben.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?