Ellenzék a pedagógusnapon: nincs ok az ünneplésre
Az MSZP szerint az Orbán-kormány gazdaságpolitikája veszélyezteti a pedagógusok bérének emelését, a DK pedig válsághelyzetről beszélt vasárnap, az LMP szerint sem örömünnep a pedagógusnap,
Kunhalmi Ágnes, a szocialisták elnökségi tagja vasárnap újságíróknak azt mondta: a kormány az egykulcsos adóra épülő gazdaságpolitikával akkora bevételkiesést okozott a költségvetésnek, ami ellehetetleníti a közalkalmazotti fizetések növelését. Nem véletlen, hogy a Széll Kálmán Terv új változata már a pedagógus-életpályamodell elhalasztását vetíti előre - tette hozzá.
Az MSZP-s politikus a sajtótájékoztatón - amelyet az ágazati szakszervezetek pedagógusnapi tüntetése közelében, a Képviselői Irodaház előtt tartott - arra is kitért, hogy a pénzhiány miatt veszélybe kerülhet az iskolák 2013. január 1-jei államosítása is, amelyet a szocialisták a kezdettől elleneztek. Elmondta, hogy a szakszervezeti demonstráción, amelyen a köznevelési és szakképzési törvény bevezetésének elhalasztását, továbbá 20 százalékos béremelést követelnek, több szocialista politikus is részt vesz majd "magánemberként".
Az LMP szerint a tanároknak semmi okuk sincs az örömre a vasárnapi pedagógusnapon, mivel megbukott a kormány kétéves oktatáspolitikája. Osztolykán Ágnes, a párt parlamenti képviselője vasárnap, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján a pedagógus szakszervezetek fővárosi demonstrációjára utalva hangsúlyozta, a tanároknak nem maradt más eszközük, mint utcára vonulni. Az ellenzéki képviselő mindenekelőtt azt kifogásolta, hogy a kormány úgy államosítja az oktatási intézményeket, hogy annak részleteit még a fideszes városvezetők sem ismerik.
Kiemelte továbbá, a Széll Kálmán Terv 2.0-ból arra következtetnek, hogy elhalasztják a pedagógus életpályamodell bevezetését, vagyis szerintük egyértelművé vált: ez az elképzelés csak blöff volt a kabinet részéről. Osztolykán kifogásolta a Nemzeti alaptantervet is, mondván, az úgy korlátozza a pedagógusok munkáját, hogy közben növeli óraszámukat. "Vagyis visszatérnek arra a poroszos berendezkedésre, amikor a mennyiség és nem a minőség számít" - fogalmazott.
A politikus a tankötelezettség korhatárának csökkentése ellen is felemelte a szavát, mondván 16 éves fiatalokat tesznek a "multik áldozatává" azzal, hogy kilökik őket arra a munkaerőpiacra, ahol jelenleg sokan diplomával sem boldogulnak. Az LMP ezzel szemben olyan "oktatáspolitikai vízión" dolgozik, amelynek révén "2014 után egyik gyereket sem hagynák az út szélén". A tanítás minőségét pedig olyan kiegyenlítetté tennék, hogy ebből a szempontból nem lenne különbség a vidéki kis falu és a budapesti elitgimnázium között - tette hozzá Osztolykán Ágnes.
DK szerint válsághelyzet van a közoktatásban Válsághelyzet van a Demokratikus Koalíció (DK) szerint a közoktatásban, amely a jövő nemzedékét veszélyezteti.
Niedermüller Péter, a DK alelnöke a pedagógusnap alkalmából nyilatkozva kifejtette: pártja egyebek mellett ezért támogatja a pedagógus szakszervezetek vasárnapi tüntetését, és egyetért azzal, hogy az új köznevelési törvény kidolgozatlansága miatt komoly zavarok keletkeznek az oktatásban. Ezért a jogszabályt vissza kell vonni - értékelte. "Ez a köznevelési törvény arra törekszik, hogy a fiatalokból, a diákokból alattvalókat neveljenek" - mondta az alelnök, aki szerint tiltakozni kell az ellen is, hogy az iskolák egyre nagyobb számban az egyházak kezelésébe kerüljenek.
"Ez azt jelenti, hogy ma Magyarországon egyszerűen nincs garantálva a világnézetileg semleges oktatáshoz való hozzáférés, különösen a kistelepüléseken" - jelentette ki Niedermüller Péter.