Orbán Viktor az M1-en Az Este extra kiadásában a nemzeti konzultációról és egy következő gazdasági intézkedéscsomagról is beszélt. A magyar fiatalok külföldre vándorlása "mélyen érinti", és szerinte "nem az a kérdés", hogy lehet-e egymillió munkahelyet létrehozni.
Orbán Viktor a legújabb "nemzeti konzultációval" kapcsolatban a köztévében, Az Este extra kiadásában azt mondta, 16 konkrét kérdés szerepel benne, és bár többségük erősen szakmai jellegű, a konzultációk lényege a részvétel, a legfontosabb pedig az, hogy megtörjék a parlamentáris demokráciák "rideg matematikáját", miszerint négy évente mennek csak szavazni az emberek. A miniszterelnök szerint a nemzeti konzultációk alkalmával az együttkormányzás lehetőségét adják meg az embereknek.
Minimálbér, nemzeti konzultáció
A minimálbér emelésére vonatkozó kérdéssel kapcsolatban Orbán elmondta, azért került be a kérdőívbe, mert sokak szerint ezzel drágult ugyan a munkahelyteremtés, de továbbra is nálunk a legalacsonyabb a minimálbér Európában. "A Gyurcsány-kormány csökkenteni akarta a minimálbért, a kormány ma emelni akarja" - jelentette ki. Hozzátette: persze a minimálbér emelésével párhuzamosan csökkenteni kellene a közterheket, az adókat és elsősorban a járulékokat. Ehhez azonban megvárják a nemzeti konzultációs válaszokat, valamint a görög választásokat, és csak utána döntenek róla.
Kiemelte: június 27-28-án találkoznak az uniós vezetők Brüsszelben, aminek a legfontosabb kérdése, hogy "megoldják-e az európai válságot". A magyar kormány ezután dönthet az új gazdasági intézkedéscsomagról, amely a vállalkozásokat és a vállalkozókat támogathatja, valamint dönthet a járulékok csökkentéséről.
A szabad vállalkozási zónákra, valamint a szociális szövetkezetekre vonatkozó konzultációs kédéssel kapcsolatban Orbán elmondta, bár tárgyaltak róla, még nem írta alá az ezekről szóló kormányrendeletet, ezt csak a nemzeti konzultáció eredményétől függően fogja megtenni.
"Vastagon fog fogni a ceruzám, amikor igennel válaszolok" - mondta Orbán Viktor azzal a konzultációs kérdéssel kapcsolatban, hogy maradjon-e a multik, valamint a bankok közteherviselésére vonatkozó jogszabály akkor is, ha az Európai Unió ellenzi. Mint mondta, nem ért egyet azzal, hogy a gazdaságnak nem tesznek jót ezek a különadók, de azért az embereket is megkérdezik.
"Majd meglátjuk"
A miniszterelnök a telefonadóról azt mondta, "majd meglátjuk", hogy áthárítják-e az egyes szolgáltatók a terheket az emberekre, de mint fogalmazott, a 2010-ben bevezetett szektorális különadókat sem tudták a bankok és a multik áthárítani, "most is találunk majd olyan megoldást, hogy ezt se lehessen áthárítani".
A kormány munkahelyteremtési programjával kapcsolatban Orbán kijelentette, 2010 márciusához képest 2012 márciusában 80 ezerrel dolgoznak többen, és 370 ezerrel kevesebben kapnak jövedelempótló támogatást, segélyt, mint két évvel ezelőtt, bár még mindig 220 ezren élnek ebből. Mint mondta, ez a nem segélyből élő 370 ezer ember a START közmunkaprogramnak köszönhető, szerinte ez pedig azt mutatja, hogy "jó irányba haladunk a tíz év alatt egymillió munkahely célja felé".
Orbán hozzátette, nem az a kérdés, hogy lehet-e egymillió munkahelyet létrehozni, hanem szerinte az a mérvadó, hogy minél több ember dolgozzon és fizessen adót. Ma 3 millió 800 ezer adófizető van Magyarországon (2 millió 600 ezer volt 2010-ben), a miniszterelnök pedig azt mondta, ennek a számnak legalább 5 milliónak kellene lennie, bár ő személy szerint az 5 és fél milliót tartja célnak. Példaként Csehországot hozta, amelynek lakosságszáma kicsit kevesebb Magyarországénál, mégis 5 és fél millió adófizetője van.
Azzal kapcsolatban, hogy minden második fiatal el akarja hagyni Magyarországot, a miniszterelnök úgy fogalmazott: "mélyen érint a dolog, elsősorban nem politikusként, hanem családapaként, mert a szüleikre is gondolok". "Ahelyett, hogy itthon unokákat szülnének nekünk, hogy egy nagy boldog családként éljünk, inkább külföldre mennek" - tette hozzá. Szerinte ez "rendkívül lehangoló és lesújtó adat".
"Olyan ország lesz, ahova visszajöhetnek"
"Én mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy Magyarország olyan ország legyen, ahová vissza fognak jönni. Magyarországnak kell 5-10 év, és olyan ország lesz, ahova visszajöhetnek, sőt, jobb ország lesz, mint ahova elmentek" - fogalmazott Orbán Viktor.
Orbán arányosnak és igazságosnak nevezte az egykulcsos adórendszert, mint mondta, a kormány azoknak az embereknek akar kedvezni, akik az "átlag magyarok", vagyis akik dolgoznak, munkából élnek és gyereket nevelnek. A miniszterelnök szerint a többkulcsos adó már bizonyította, hogy rossz, az egykulcsos adó pedig azt, hogy működik.
Az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta, nem az a kérdés, hogy Magyarország megáll-e a lábán, mert IMF-hitel nélkül is meg tudna állni, a tárgyalások azért fontosak, hogy kedvezőbb kamatokkal és olcsóbban tudjunk hiteleket felvenni a nemzetközi piacokról. A legfőbb gond a miniszterelnök szerint az, hogy az elmúlt nyolc év alatt felvett hitelek kamatai 500 milliárdba kerülnek évente, emiatt a 2013-as költségvetésnek 2,2 százalékos hiánya lesz, míg a hitelkamatok nélkül 1,8 százalékos többlettel zárnánk a költségvetés.
A Marslakók kiütötték Orbánt
Azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság felfüggesztette a kohéziós alapok zárolását, Orbán azt modnta, ez óriási siker, bár korábban méltánytalanul helyeztek Magyarországgal szemben kilátásba egy büntetést, fel se kellett volna kerülnünk a büntetési listára, az ország azonban bebizonyította, mégis jó irányba halad.
Bár a meghirdetett tévéműsor szerint szerda este 20:10-kor kezdődött volna az M1-en Az Este extra kiadása, a nézők először a Marslakók című szappanopera aktuális részét nézhették végig, és csak 20:45-kor kezdődött az interjú a miniszterelnökkel.