Milliárdokért őrzik jövőre a Parlamentet
Az Országgyűlés Hivatalának (OGYH) és az Országgyűlési Őrségnek jövő évre tervezett kiadásai 23,3 milliárd forintot tesznek ki, emellett a Kossuth tér rendezése további 10,2 milliárdba kerül, ezzel és néhány kisebb tétellel együtt a hivatal összes kiadása 33,8 milliárd forint, míg a bevétel 460 millió - hangzott el az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága keddi ülésén.
Az OGYH azért készítette el a jövő évre szóló költségvetési tervezetet, hogy azt a korábban megszokottnál előbb szükséges jóváhagyás miatt a költségvetési bizottság megvitathassa azelőtt, mielőtt az eljut a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz - vezette fel a témát Nyikos László (Jobbik), a bizottság elnöke.
Bakos Emil, az OGYH főigazgatója szerint a hivatal tervezett kiadásai jövőre 21,2 milliárd forintra emelkednek az idei 18,9 milliárdról, és ehhez jön hozzá a 349 fővel működő Országgyűlési Őrség (OGYÖ) 2,1 milliárdos tétele, amely csak 11 hónapot tartalmaz, mivel a 2013. januári kifizetés a Belügyminisztérium költségvetését terheli.
A főigazgató beszámolt a Kossuth tér felújításának költségeiről is, ennek jövő évre tervezett tétele 10,2 milliárd, a jövő évi fejezeti kezelésű előirányzatok összesen 10,4 milliárd forintot tartalmaznak.
A bizottság 20 igen, 2-2 nem, illetve tartózkodás mellett támogatta a tervezet továbbküldését a Nemzetgazdasági Minisztériumnak (NGM). Ugyancsak jelentős többséggel támogatta a bizottság az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott gazdasági bizottság által készített indítványokat.
A költségvetési bizottság csak egyharmaddal támogatta Kósa Lajos (Fidesz) javaslatait, amelyeket a képviselő a Nemzeti Eszközkezelő (NET) Zrt. működésének módosítására adott be. Kósa Lajos egyik módosítója azt tartalmazza, hogy az önkormányzatok válogathassanak a NET által nekik térítésmentesen átadott ingatlanokból, de ezt a javaslatot az NGM jelen lévő főosztályvezetője - tárca álláspontként - nem támogatta.
A főosztályvezető szerint a NET nehéz helyzetbe kerülne, ha több településen csak egy, vagy néhány ingatlant tulajdonolna, az ingatlanvagyon szétszóródna, ezért a tárca álláspontja az, hogy ha egy önkormányzat a saját igazgatási területén egyetlen ingatlant is átvesz, akkor az összes ingatlan kerüljön hozzá.
Közölte azt is, hogy egy önkormányzathoz kerülő ingatlannál a bérleti díjat kell fizetnie a korábbi tulajdonosnak, aki két éven belül, élve opciós jogával, vásárolhatja vissza ingatlanát. Két év után a bérlő már nem vásárolhatja vissza a tulajdonjogot - tette hozzá.