Nem tudni kapnak-e a rendőrök jutalmat az idei év hátralévő részében, és túlóráikat kifizetik-e számukra. A Belügyminisztérium ugyanis mintegy 3,5 milliárd forintot zárolt a rendőrség személyi juttatásaiból. A hvg.hu rendészeti forrásokból úgy tudja, hogy ez az évi összes személyi juttatások mintegy két százalékát jelenti. A belügy sajtóosztályáról cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ kérdéseinkre.
Az április 25-i kormányhatározat szerint a minisztériumok költségvetéséből 37 milliárd forintot zárolnak. A tárcák közül a Vidékfejlesztési Minisztériumot érinti a legnagyobb, mintegy 7,8 milliárdos megszorítás. Az emberi erőforrás csúcsminisztériumnak 6,7 milliárd forintot kell megspórolnia. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak 4,35 milliárd forinttal, a honvédelmi tárcának 3 milliárd forinttal kell csökkenteni a kiadásain, az utóbbinak a zároláson kívül fel kell gyorsítania a minisztérium kezelésében lévő ingatlanok eladását is. A belügyben a megszorítás 6 milliárd forintra rúg.
Pintér: nincs megszorítás
A zárolt milliárdok egy része a rendőrség állományának személyi juttatásait érinti, erre 3,5 milliárd forinttal kevesebb jut. Ez a Pintér Sándor Juhász Ferenc szocialista országgyűlési kérdésére válaszul megküldött, s szerkesztőségünk birtokába került levélből derül ki. A Magyar Szocialista Párt (MSZP) tagja arról érdeklődött még április végén, hogy miként hajtják végre a minisztériumnál elrendelt hatmilliárd forintos megszorítást. A politikus egyébként tételes kimutatást kért arról, hogy a tárcánál honnan vonnak el forrásokat.
A belügyminiszter válaszában azt hangsúlyozta, hogy „a kérdésben sugalltakkal ellentétben a tárcánknál nem kerül sor megszorításokra”. Olyan kiadások csökkentéséről van szó – többek között fejlesztési kiadások, projektek halasztásáról –, amelyek a feladatellátást, a működőképességet nem veszélyeztetik. Ugyanakkor a Pintér Sándor által felsorolt zárolások – büntetés-végrehajtás dologi kiadásainak 1,5 milliárd forintjának vagy a katasztrófavédelem 711 millió forintjának befagyasztása – között szerepel a rendőrség személyi juttatásainak, a munkaadókat terhelő járulékokkal együtt mintegy 3,5 milliárd forintos zárolása.
A belügyminiszter válaszára egy másik szocialista politikus, Harangozó Tamás is felkapta a fejét, és kérdést intézett Pintér Sándorhoz annak kiderítésére, hogy milyen jogszabály-módosításokkal csökkenthetők a személyi kiadások. A hvg.hu is megkereste a Belügyminisztériumot, hogy a rendőrségnél dolgozók pénztárcáját érintő záralásokról pontosabb információkat kaphassunk. A minisztérium sajtóosztályán azt ígérték, megküldik válaszaikat, de az cikkünk megjelenéséig nem történt meg.
Se jutalom, se túlórák kifizetése?
A hvg.hu-nak a rendészeti gazdasági területen jártas források azt mondták, hogy a 3,5 milliárd forint zárolása a 47 ezer fős testület évi közel 146 milliárd forintos személyi kiadásainak a 2-3 százalékát teheti ki, ami akár év végén fel is szabadulhat. Egyébként – jegyezték meg – ez a néhány százalékos zárolás a jutalmakat és a túlórákat érintheti.
A Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezetének (RKDSZ) elnöke, Vincze Tibor úgy vélte, személyi juttatások terén úgy tudnak a belügyben kiadást csökkenteni, hogy a még rendelkezésre álló helyekre nem vesznek fel embereket, illetve a túlórákat nem fizetik ki. „Jutalmazásról felesleges beszélni, mert az már szinte nincs is.” Vincze Tibor szerint a rendőrségnél és a tűzoltóknál annyira rossz a helyzet, hogy aki teheti, elmegy máshová dolgozni.
Az egyik szakszervezet neve elhallgatását kérő vezetője a hvg.hu-nak azt hangsúlyozta, hogy nem érti a személyi kiadások csökkentését, mert nincs már honnan elvenni. „Az állománynak a teljes cafetériát még nem biztosították, a SZÉP-kártyákat most töltik fel, az Erzsébet-utalványokat sem fizették még ki és az egészségbiztosítási pénztári befizetéseket sem biztosították még az azt igénylők részére, sőt a ruhapénzt sem kapták még meg a dolgozók” – sorolta a szakszervezeti képviselő.
Hozzátette: a jutalmazást az elmúlt másfél-két évben visszaszorították, a túlórákat pedig alig fizetik ki. Az érdekképviselő megjegyezte még, hogy a jutalmak elmaradása miatt nem indítható per, de a túlórák ellentételezésének visszatartása miatt igen, és ezt az emberek biztosan meg is teszik, hogy a nekik járó pénzhez hozzájussanak.