Az újdonsült köztársasági elnök új kiegyezésre felszólító beszédét egyelőre bizalmatlanul fogadták az ellenzéki pártok. Az LMP szerint Áder hamar bizonyíthat, a Jobbik szerint nincs mire reagálni, mert ez csak egy protokollbeszéd volt.
A parlamenti beszédéhez hasonlóan mérsékelt hangnemet ütött meg köztársasági elnöki beiktatási beszédében Áder János. A plágiumbotrányába belebukott Schmitt Pál lemondását követően a múlt héten megválasztott köztársasági elnök új kiegyezést hirdetett, és azt mondta, ezzel kapcsolatban mindenkinek megvan a személyes tennivalója. Az új elnöknek egyelőre nem túl jó a nemzetközi sajtója, az eddig megjelent kommentárok azt valószínűsítik, hogy Áder János nem lesz képes megfelelni a saját maga által megfogalmazott céloknak.
A Die Welt például azt írta, "Orbán elszalasztotta az esélyt, hogy olyan személyiséget tegyen meg államfőnek, akit az egész ország tisztel". Áder nem az az ember, aki "hidat alkothat a megosztott, olykor gyűlölettel teli magyarországi légkörben", és "nem Magyarország elnöke, hanem Orbán elnöke". Az ARD szerint Áder "mindig hű követője maradt Orbánnak", és államfőként ugyan "megnehezítheti a hatalmas kormányfő életét", de inkább arra lehet számítani, "ügyel majd, hogy érvényesüljön (Orbán) politikája".
A szlovák Hospodárské Noviny szerint a megválasztott elnök "beteljesítette azokat a félelmeket, hogy politikájának egyik fő témáját a szomszédos országok politikájába való beavatkozás alkotja majd". Mint körkérdésünkből kiderül, az ellenzéki pártok szintén bizalmatlanok, és az első lépést magától Áder Jánostól várják ezzel kapcsolatban.
Hamar bizonyíthat
A köztársasági elnök megnyilatkozása kétségkívül konszenzuskeresőbb, konszolidációra törekvőbb volt, mint a Fidesz eddig. Az új elnök első beszédében „nem az Orbán-rendszer lényegét adta”, ugyanez érződött a parlamentben elhangzott beszédén is, amiből egyébként több mondatot átvett – mondta a hvg.hu-nak Jávor Benedek, az LMP frakcióvezetője. A képviselő szerint „mondani sok mindent lehet, a kérdés, hogy a gyakorlatban hogy fog tudni megfelelni Áder János azoknak a céloknak, amiket itt megfogalmazott saját maga számára”.
Az LMP-s politikus szerint hamar eldőlhet ennek megítélése, és ennek egy mércéje van: tesz-e Áder gyakorlati lépéseket az ellenzék bevonására a fontosabb kérdések megvitatásában, gyakorol-e majd gesztusokat. „Ezt nagyon egyszerűen megteheti: egy-egy fontosabb személyi kinevezés előtt konzultáljon az ellenzéki pártokkal is, vegye figyelembe a véleményüket, és számos olyan törvény is Áder János asztalára kerülhet hamarosan – elég csak a módosításra váró egyházügyi, médiatörvényt, vagy jegybanktörvényt említeni – melyek kezelésével a köztársasági elnök bizonyíthatja, hogy nem aláírógép” – mondta Jávor Benedek.
Nem is reagálnak
Tóbiás József, az MSZP részéről azt mondta, Áder János újjáépítésről beszélt, és „amennyiben az elnök úr arra gondol, hogy mindazt építsük újra, amit a demokrácia és jogállam leépítésében a Fidesz elért, akkor egyetértünk". Az MSZP a „megszolgált bizalom pártján áll, ezért várakozással tekintünk arra, hogy elnök úr most elmondott gondolatai, és jövőbeni tevékenysége igazolást nyer-e” – mondta a párt frakcióigazgatója.
Pál Gábor, a Jobbik sajtófőnöke a hvg.hu-nak csak annyit mondott, hogy a köztársasági elnök által elmondottakban semmi nem volt. „Protokollbeszédeket nem szoktunk értékelni” – tette hozzá.
A KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter a beiktatási beszédről úgy vélekedett, hogy ugyanolyan méltó volt az új államfőhöz, mint a Parlamentben, a megválasztása után elmondott beszéde. "Az elmondottak illeszkedtek az elnöki szerephez, azokból a felelősség tükröződött, ahogy ez várható is volt a köztársasági elnöktől, attól, aki a nemzet egységét testesíti meg."
A Fidesz részéről egyelőre nem értünk el nyilatkozót.