Itthon MTI 2012. május. 09. 18:28

Döntött a Kúria, de a XII. kerület ragaszkodik a turulszoborhoz

A turulszobor ügyében elutasította a felperes XII. kerületi önkormányzat felülvizsgálati kérelmét a Kúria szerdai határozatával - derül ki a Kúria honlapján olvasható közleményből. Ez a döntés azonban várhatóan nem lesz hatással a szobor fennmaradására, a XII. kerületi alpolgármester pedig még szerdán közölte, a szobor marad a helyén.

A Kúria szerdai döntése szerint törvényes volt a 2005-ben emelt szobor ügyében a közigazgatási hivatal akkoriban született, a fennmaradási engedélyt elutasító határozata, illetve az elutasító határozatot helybenhagyó 2008 márciusi fővárosi bírósági ítélet, mely ellen a kerületi önkormányzat felülvizsgálati kérelemmel fordult a Kúriához.

A Kúria felülvizsgálati tanácsa megállapította, hogy az alperes Budapest Főváros Kormányhivatala jogelődje - a közigazgatási hivatal - által hozott határozat az akkor hatályos jogszabályoknak megfelelt, s ezt törvényesen állapította meg az ügyben első fokon eljárt Fővárosi Bíróság.

Müller Judit

"A Kúria nem találta megalapozottnak azt a felperesi hivatkozást, hogy a szobor fennmaradásához az akkori szabályok szerint a Fővárosi Közgyűlés hozzájárult, mivel a hozzájárulás alapjaként megjelölt közgyűlési döntések ilyennek nem értékelhetők" - olvasható a Kúria honlapján. A Kúria szerint a Fővárosi Közgyűlés hozzájárulásának hiányában pedig a fennmaradási engedély törvényesen nem volt megadható.

Ugyanakkor a honlapon olvasható az is, hogy "a Kúria ítélete kizárólag az alperesi jogelőd határozatának törvényességére vonatkozott, a döntésnek nem volt tárgya a később kiadott építésügyi hatósági határozat".

Már évek óta húzódik az ügy

A XII. kerület Istenhegyi és a Böszörményi út sarkán lévő turulszobrot a II. világháború polgári és katonai áldozatainak emlékére állították 2005 októberében. Az emlékműre azonban akkor nem volt építési engedély, ezért fennmaradási engedélyt kellett kérni. Ezt azonban az I. fokú közigazgatási hatóságnak, a Budavári Önkormányzatnak meg kellett tagadnia, mivel az emlékművek esetén törvényben előírt fővárosi közgyűlési hozzájárulás hiányzott. Mi több, ezt a közgyűlés négy korábbi határozatában egyértelműen megtagadta.

A XII. kerületi önkormányzat megtámadta a bontási határozatot, a közigazgatási eljárásban másodfokon eljáró Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal azonban helybenhagyta azt. A XII. kerület ekkor fordult a Fővárosi Bírósághoz, ahol közigazgatási perben vitatta a bontási határozatot. A Fővárosi Bíróság azonban a közigazgatási perben hozott elsőfokú jogerős ítéletében négy éve kimondta, hogy a közigazgatási hivatal bontási határozata törvényes. A felperes XII. kerületi önkormányzat ez ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmét utasította el a Kúria szerdán.

Az évek során azonban változtak az ügyben alkalmazandó jogszabályok, így a Kúrián szerdán lezárult közigazgatási per már valószínűleg nem befolyásolja a turulszobor fennmaradását.

A kerület makacskodik

Váczi János XII. kerületi fideszes alpolgármester a Kúria döntése után közölte: marad a turulszobor, az Országgyűlés ugyanis már a helyi képviselőtestületek hatáskörébe adta a közterületeken lévő műalkotások ügyét, a XII. kerületi önkormányzat pedig úgy döntött, hogy marad a turulszobor - mondta a Fidesz-KDNP helyi politikusa.

"Szó sincsen semmiféle bontásról, hiszen a turulemlékmű sorsát egyszer s mindenkorra, megnyugtatóan rendezte a Magyar Országgyűlés azzal, hogy 2010. július 1-től már a helyi képviselő-testületek dönthetnek arról, milyen műalkotások kerüljenek ki közterületeikre" - szögezte le Váczi János. Hozzátette: a hegyvidéki képviselő-testület úgy határozott, hogy igenis helye van ennek az emlékműnek a XII. kerületben.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.