2012. április. 27. 06:24 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 27. 06:12 Itthon

ÁSZ: Mezőberénynek a hosszú távú pénzügyi egyensúlyra kell figyelnie

Mezőberény pénzügyi egyensúlya rövid és középtávon nem veszélyeztetett, de a hosszú távú megőrzésére fel kell készülnie - állapította meg jelentésében az Állami Számvevőszék (ÁSZ).

Az ÁSZ a Békés megyei város költségvetésével kapcsolatban felhívja a figyelmet arra, hogy 2014-től emelkednek a hosszú lejáratú hitelek visszafizetési költségei.

Az ÁSZ a hosszú távú pénzügyi egyensúly megőrzése érdekében azt javasolja az önkormányzatnak, hogy hozzon létre csak hiteltörlesztésre felhasználható tartalékalapot a 2014-től növekvő adósságszolgálat zökkenőmentes teljesítéséért.

Mezőberény a kötelező feladatok ellátására 2010-ben a működésre fordított pénz 70,8 százalékát költötte, összesen 2,65 milliárd forintot, az önként vállaltakra 770 millió forintot. Az ÁSZ szerint a hosszú távú költségvetési egyensúlyra hatással lehet az önként vállalt feladatok nagysága és az ezzel járó többletkiadás, a számvevők javasolják az önként vállalt középiskolai művészeti oktatás és az idősellátás átvilágítását és racionalizálását.

Mezőberény 2010 utánra 1,13 milliárd forint beruházási és fejlesztési kötelezettséget vállalt, a kiadásokat a város 794 millió forint EU-s és magyarországi támogatásból fedezi, a fennmaradó összeget 277,9 millió forintot kötvénykibocsátásból, 57,9 millió forintot pedig saját bevételből. A programok között szerepel a Hosszú-tó rehabilitációja, a belvízelvezető rendszer kiépítése, az informatikai infrastruktúra megteremtése az oktatási intézményekben és alternatív energiarendszer kialakítása.

Az önkormányzat kötvénykibocsátási tőke- és kamattörlesztési kötelezettsége 2011-2013 között 1164,9 ezer svájci frank, amelynek fedezete a számvevőszék szerint rendelkezésre áll. A tőke- és kamat-visszafizetési kötelezettség 2014-től emelkedik, a visszafizetés érdekében az ÁSZ újabb, egyensúlyt javító intézkedéseket javasol.

Az ÁSZ-jelentésről Siklósi István (független) polgármester elmondta: a város kiegyensúlyozott gazdálkodását állapítja meg, a pénzügyi egyensúlyt a 2008-ban kibocsátott egymilliárd forint értékű kötvény visszafizetése veszélyeztetheti, a hitel lejárata húsz év, a tőkét és kamatait 2028-ig kell a városnak visszafizetnie. Az önkormányzat a hitelt kizárólag bevételt növelő, kiadást csökkentő és munkahelyteremtő beruházásokra fordítja.

Hirdetés