2012. április. 21. 08:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. április. 21. 08:59 Itthon

"A Fidesz-kormány nemcsak a kommunistákon akar ütni"

A Munkáspárt 2006 tiltakozik a Navracsics Tibor által sajtótájékoztatón ismertetett jelentés és a parlamentnek benyújtott határozati javaslat miatt. A kabinet ugyanis nem ért egyet az Emberi Jogok Európai Bíróságának márciusi ítéletével, miszerint a magyar államnak kártérítést kell fizetnie Fratanolo Jánosnak, mivel megsértették a szabad véleménynyilvánításhoz való jogát.

Navracsics Tibor a kormány nevében azt javasolja a parlamentnek, hogy ne hajtsa végre a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott jogerős ítéletet Fratanolo János, a Munkáspárt 2006 tiszteletbeli elnökének ügyében. A Munkáspárt 2006 szerint a Fidesz "a nemzetközi jogot és az alapvető emberi jogokat megsértve" továbbra is tiltani akarja a munkásmozgalmi jelképek használatát.

"Az antikommunista hisztériakeltéssel a Fidesz-kormány nemcsak a kommunistákon akar ütni, megpróbálja folyamatosan lejáratni és megfélemlíteni a kizsákmányolt tömegek érdekeit védő munkásmozgalmat" - olvasható Vajnai Attila pártelnök közleményében.

"A nemzetközi jogot sértő elmarasztaló ítélet végrehajtásának nyíltan meghirdetett szabotálása csak egy példája annak, ahogyan rendszeresen megsértik a munkások, tanárok és egészségügyi dolgozók, munkanélküliek és nyugdíjasok, az összes mai vagy múltbeli munkájából élő egyéni és közösségi jogait" - folytatódik a közlemény.

Az ET-hez fordulnak

A Munkáspárt 2006 a nemzetközi jog megsértése miatt az Európa Tanács eljárását kezdeményezi. "Megvédjük alapvető politikai szabadságjogainkat és azokat a szociális jogokat, amelyek minden állampolgárt megilletnek az Európai Unióban. A Fidesz politikájából látszik, hogy csak akkor térhetünk vissza a demokratikus fejlődés útjára, ha összefogunk és leváltjuk a kormányt lehetővé téve egy új, szociális köztársaság megszületését" - írja Vajnai Attila.

Mint megírtuk: az emberi jogi bíróság márciusi ítéletében megállapította, hogy Magyarország megsértette Fratanolo János szabad véleménynyilvánításhoz való jogát - az emberi jogi egyezmény 10. cikkét -, ezért a pervesztes államot 4000 euró kártérítés és 2400 euró perköltség megfizetésére kötelezte.

A strasbourgi emberi jogi bíróság döntése ellenére is kitart a kormány a vörös csillag nagy nyilvánosság előtti használatának tilalma mellett. A kabinet nem ért egyet a jogerős ítélet végrehajtásával - derül ki abból a jelentésből és határozati javaslatból, amelyet pénteken nyújtott be a parlamentnek Navracsics Tibor.

Vörös csillag a hajtókán

Fratanolo János egy 2004. május 1-jén Pécsett tartott szakszervezeti rendezvényen a zakója hajtókáján egy nagyjából 2 cm átmérőjű ötágú vörös csillaggal vonult fel, majd a helyi televíziónak nyilatkozott; a vörös csillag ezáltal a nézők számára is észlelhető volt. Elmondta, hogy a munkásmozgalom nemzetközi ünnepén, Magyarország európai uniós csatlakozása alkalmából, továbbá szolidaritásból viselte a szimbólumot, mivel akkor pártja egyik vezetője, Vajnai Attila ellen ugyanilyen cselekmény miatt folyt büntetőeljárás.

Emiatt Fratanolo ellen 2007-ben büntetőeljárás indult. 2008. március 6-án a Pécsi Városi Bíróság első fokon megrovásban részesítette önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt. A vádlott fellebbezése folytán eljárt Baranya Megyei Bíróság 2008. szeptember 23-án - bűncselekmény hiányában - felmentette. Az ügyészség fellebbezését követően a Pécsi Ítélőtábla 2010. március 5-én bűnösnek mondta ki, és megrovásban részesítette.

A jogerős elmarasztalásra a Vajnai kontra Magyarország ügyben 2008. július 8-án hozott strasbourgi ítéletet követően került sor, vagyis - az ügyvéd közlése szerint - az ügy bizonyítja, hogy Magyarország nem gondoskodott a Btk. kifogásolt részének módosításáról. A vörös csillag nyilvános használatát eleve büntető rendelkezés továbbra is a magyar jogrend része, ezért a hazai bíróságok kénytelenek alkalmazni azt akkor is, ha adott esetben fel sem merült, hogy önkényuralmi propagandát folytattak volna vagy egyébként azonosultak volna valamely totalitárius rendszerrel.

Hirdetés
hvg360 Szabó Yvette 2025. február. 25. 14:54

Amerika visszainteget: Rogán ma elbukta hatalmának jó részét, miután a szankciós kalodából nem szabadult

Egy tollvonással meggyengítette Rogán Antal hatalmát Orbán Viktor kormányfő, Gulyás Gergellyel együtt 14-ből 11 állami vállalat felügyeletét vesztették el. Az átszervezést nemcsak a választási felkészülés indokolhatja, de így bizonyíthatja Orbán az amerikaiaknak, hogy csökkenti a korrupciós kockázatot Rogán körül. És persze illeszkedik a kormányfő hatalomgyakorlási technikájába is.