2012. április. 21. 08:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. április. 21. 08:59 Itthon

"A Fidesz-kormány nemcsak a kommunistákon akar ütni"

A Munkáspárt 2006 tiltakozik a Navracsics Tibor által sajtótájékoztatón ismertetett jelentés és a parlamentnek benyújtott határozati javaslat miatt. A kabinet ugyanis nem ért egyet az Emberi Jogok Európai Bíróságának márciusi ítéletével, miszerint a magyar államnak kártérítést kell fizetnie Fratanolo Jánosnak, mivel megsértették a szabad véleménynyilvánításhoz való jogát.

Navracsics Tibor a kormány nevében azt javasolja a parlamentnek, hogy ne hajtsa végre a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott jogerős ítéletet Fratanolo János, a Munkáspárt 2006 tiszteletbeli elnökének ügyében. A Munkáspárt 2006 szerint a Fidesz "a nemzetközi jogot és az alapvető emberi jogokat megsértve" továbbra is tiltani akarja a munkásmozgalmi jelképek használatát.

"Az antikommunista hisztériakeltéssel a Fidesz-kormány nemcsak a kommunistákon akar ütni, megpróbálja folyamatosan lejáratni és megfélemlíteni a kizsákmányolt tömegek érdekeit védő munkásmozgalmat" - olvasható Vajnai Attila pártelnök közleményében.

"A nemzetközi jogot sértő elmarasztaló ítélet végrehajtásának nyíltan meghirdetett szabotálása csak egy példája annak, ahogyan rendszeresen megsértik a munkások, tanárok és egészségügyi dolgozók, munkanélküliek és nyugdíjasok, az összes mai vagy múltbeli munkájából élő egyéni és közösségi jogait" - folytatódik a közlemény.

Az ET-hez fordulnak

A Munkáspárt 2006 a nemzetközi jog megsértése miatt az Európa Tanács eljárását kezdeményezi. "Megvédjük alapvető politikai szabadságjogainkat és azokat a szociális jogokat, amelyek minden állampolgárt megilletnek az Európai Unióban. A Fidesz politikájából látszik, hogy csak akkor térhetünk vissza a demokratikus fejlődés útjára, ha összefogunk és leváltjuk a kormányt lehetővé téve egy új, szociális köztársaság megszületését" - írja Vajnai Attila.

Mint megírtuk: az emberi jogi bíróság márciusi ítéletében megállapította, hogy Magyarország megsértette Fratanolo János szabad véleménynyilvánításhoz való jogát - az emberi jogi egyezmény 10. cikkét -, ezért a pervesztes államot 4000 euró kártérítés és 2400 euró perköltség megfizetésére kötelezte.

A strasbourgi emberi jogi bíróság döntése ellenére is kitart a kormány a vörös csillag nagy nyilvánosság előtti használatának tilalma mellett. A kabinet nem ért egyet a jogerős ítélet végrehajtásával - derül ki abból a jelentésből és határozati javaslatból, amelyet pénteken nyújtott be a parlamentnek Navracsics Tibor.

Vörös csillag a hajtókán

Fratanolo János egy 2004. május 1-jén Pécsett tartott szakszervezeti rendezvényen a zakója hajtókáján egy nagyjából 2 cm átmérőjű ötágú vörös csillaggal vonult fel, majd a helyi televíziónak nyilatkozott; a vörös csillag ezáltal a nézők számára is észlelhető volt. Elmondta, hogy a munkásmozgalom nemzetközi ünnepén, Magyarország európai uniós csatlakozása alkalmából, továbbá szolidaritásból viselte a szimbólumot, mivel akkor pártja egyik vezetője, Vajnai Attila ellen ugyanilyen cselekmény miatt folyt büntetőeljárás.

Emiatt Fratanolo ellen 2007-ben büntetőeljárás indult. 2008. március 6-án a Pécsi Városi Bíróság első fokon megrovásban részesítette önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt. A vádlott fellebbezése folytán eljárt Baranya Megyei Bíróság 2008. szeptember 23-án - bűncselekmény hiányában - felmentette. Az ügyészség fellebbezését követően a Pécsi Ítélőtábla 2010. március 5-én bűnösnek mondta ki, és megrovásban részesítette.

A jogerős elmarasztalásra a Vajnai kontra Magyarország ügyben 2008. július 8-án hozott strasbourgi ítéletet követően került sor, vagyis - az ügyvéd közlése szerint - az ügy bizonyítja, hogy Magyarország nem gondoskodott a Btk. kifogásolt részének módosításáról. A vörös csillag nyilvános használatát eleve büntető rendelkezés továbbra is a magyar jogrend része, ezért a hazai bíróságok kénytelenek alkalmazni azt akkor is, ha adott esetben fel sem merült, hogy önkényuralmi propagandát folytattak volna vagy egyébként azonosultak volna valamely totalitárius rendszerrel.

Hirdetés