A miniszterelnök nem hiszi, hogy a Nemzetközi Valutaalap politikai feltételeket támasztana az újabb hitelkeretről szóló tárgyalások megkezdéséhez. Az Európai Unió ugyanakkor kacérkodhat ilyen gondolattal, de ha ez valóban így lenne, akkor azt vissza kell utasítani – mondta Orbán Viktor az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában péntek reggel. A kormányfő beszélt arról is, hogy a banki tranzakciós adót akár már a 2013-as költségvetésbe beépíthetik, de az új teher mértéke nem lesz több egy ezreléknél.
Magyarország a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tagja, elképzelhetetlen és elfogadhatatlan, hogy a magyar hitelkérelmet ne kizárólag gazdasági alapon bírálják el, politikai alapon feltételeket állítani egészen egyszerűen zsarolás lenne – fogalmazott a műsorban Orbán Viktor, aki arra hivatkozott: az utóbbi időben Egyiptom, Fehéroroszország és Bosznia-Hercegovina is kapott hitelt az IMF-től.
A valutaalaphoz ugyanakkor a szokások alapján az Európai Unión keresztül lehet fordulni, és az EU kacérkodik a gondolattal, hogy ezt a jogkörüket felhasználva politikai feltételeket támasszanak, bár szerinte "még nem lépték át a Rubicont". Ha ez mégis így lenne, azt vissza kellene utasítani – magyarázta a kormányfő, aki ismét azt mondta: az EU-ban gyakori, hogy egy-egy tagállam vitatkozik az Európai Bizottsággal, és van olyan tagállam, amely ellen több kötelezettségszegési eljárást indítottak, mint Magyarország ellen.
Orbán Viktor megerősítette, hogy április 23-án, hétfőn találkozik Brüsszelben José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével. A miniszterelnök aznap előadást tart az egyik brüsszeli kutatóintézetben, és elmondása szerint ha a belga fővárosban van, mindig találkozik Barrosóval.
Orbán úgy látja, hogy a Magyarországgal kapcsolatos ügyek rendezése megfelelő irány halad, még akkor is, ha a sebesség nem megfelelő. Szerinte sokkal több ügyet oldottak meg az elmúlt hónapokban, mint amennyi vitás kérdés fennmaradt még.
Legfeljebb egy ezreléknyi lehet a tranzakciós adó
A miniszterelnök szerint Magyarországon folyamatosan csökkenteni akarják a munkára rakódó adóterheket, és átcsoportosítani őket a fogyasztásra illetve a forgalomra. Orbán Viktor úgy véli, ez radikálisan új irány, amelyre egyre többen figyelnek fel Európában, és ide kapcsolódik a tervezett banki tranzakciós adó is. Utóbbiról még nem döntöttek, mert új adófajtát év közben csak valamilyen erős kényszer miatt szabad bevezetni, és most nincs ilyen kényszer – mondta.
Már van esély viszont arra, hogy a 2013-as költségvetésbe betervezzék a banki tranzakciók megadóztatásából származó bevételt, ha ezt elfogadja a parlament. Az új teher mértéke nem lehet több egy ezreléknél, emiatt az embereknek és a vállalkozásoknak nem kell aggódniuk – mondta a péntek reggeli rádióműsorban Orbán Viktor, aki szerint még azt sem tudják, konkrétan milyen tranzakciókat adóztatnának meg.
Nem várható meglepetés az államfőjelölésnél
Orbán Viktor úgy látja, hogy Magyarországnak olyan köztársasági elnökre van szüksége, aki nyugalmat és biztonságot áraszt. Ezt azzal indokolta a miniszterelnök, hogy nagyon nehéz időszak áll az egész európai civilizáció előtt, az Európai Unió nem tud megbirkózni a változással, nagyon lassan halad a megújulás, és Magyarországnak biztonság kell.
Azt mondta: így gondolkodott ebben a kérdésben korábban is, és szerinte a nemrég lemondott Schmitt Pál magabiztos, nyitott ember volt. Emlékeztetett, hogy a Fidesz pénteken elnökségi ülést tart az ügyben, majd a hétfői frakcióülésen is foglalkoznak az államfőjelöléssel. Elmondása szerint nem a pártelnök vagy miniszterelnök dolga a jelölés, ő csak előterjesztést tesz majd a parlamenti frakciónak, a jelölés a képviselők dolga lesz.
Orbán Viktor azt mondta, hogy nem született még konkrét előterjesztés, pénteken csak egyeztetések lesznek ebben az ügyben. Ugyanakkor a sajtóban megjelent nevekhez képest várhatóan semmilyen meglepetés nem lesz az államfőjelölt személyével kapcsolatban – tette hozzá. Azt is mondta: arra számít, hogy lesz vita a frakcióban, mert mindig is volt.
Orbán Viktor a műsorban megismételte, hogy az államnak kötelessége minden közösséget megvédeni, amellyel szemben uszítanak, vagy amellyel szemben "méltatlan bánásmódot helyeznek kilátásba". "Meg is fogjuk védeni, ideértve a zsidó közösséget is a többiek mellé". A miniszterelnök azt mondta, hogy felháborította Baráth Zsolt jobbikos képviselő múlt heti, a tiszaeszlári vérvádat felidéző parlamenti felszólalása.