Itthon hvg.hu 2012. április. 04. 10:45

Majtényi már egyszer megmondta: a politikusok diplomamunkája nyilvános

Majtényi László, a volt adatvédelmi ombudsman szerint az Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc által írt szakdolgozatok nyilvánosságát biztosítani kell. Az ügyben vizsgálódik Péterfalvi Attila is, neki azzal próbál segíteni Majtényi, hogy felidézi az ombudsmani hivatal egykor Horn Gyula és Torgyán József dolgozataival kapcsolatos ajánlását.

Majtényi László
HVG

Sajtóhírek szerint élénk társadalmi vita kezdődött híres emberek doktori és egyéb tudományos fokozatairól, sőt a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság közszereplő politikusok, köztük Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc szakdolgozatának nyilvánossága tárgyában is vizsgálódik - idézi fel az Eötvös Károly Közpolitikai Intézetet vezető Majtényi László, az adatvédelmi ombudsmani poszt első betöltője azokat a keddi és szerdai sajtóhíreket, amelyek szerint az ELTE jogi kara, illetve a pécsi egyetem nem engedélyezte, hogy Orbán Viktor, illetve Gyurcsány Ferenc szakdolgozatába újságírók betekinthessenek. Az ELTE megkereste a hatóságot vezető Péterfalvi Attilát, aki levelében megerősítette: az egyetemnek joga van a dolgozat nyilvánosságának korlátozásához.

Majtényi László volt adatvédelmi ombudsman szerint azonban a dolgozatok nyilvánosságát biztosítani kell. Majtényi felidézi, hogy tizenöt évvel ezelőtt hasonló kérdésben, Torgyán József és Horn Gyula dolgozatai tárgyában adatvédelmi biztosként már állást foglalt. A volt ombudsman azt írja: a közelmúltban létrejött, Péterfalvi Attila által vezetette adatvédelmi hatóság megalakulásakor az adatvédelmi biztos teljes honlapját eltüntették az internetről, azzal kívánja segíteni a vizsgálat sikerességét, hogy az 1997-ből származó adatvédelmi biztosi közleményt bemutatja.

Az egykori közlemény szerint a Torgyán József 1954-ben írt dolgozatába betekintenki kívánó újságírónak a jogi egyetem dékánja azt válaszolta, hogy a szakdolgozat belső intézményi iratnak minősül, mely "rendeltetését tekintve nem a nyilvánosság számára készül, hanem az egyetemi képzési követelmények teljesítésének része", a betekintés csak a szerző előzetes hozzájárulásával engedélyezhető.

A Horn Gyula miniszterelnök 1977-ben megvédett kandidátusi disszertációját megtekinteni próbáló másik újságíróval pedig a Magyar Tudományos Akadémia kézirattárában azt közölték, hogy a mű "zárolt anyag", nem kutatható.

Ajánlásában az adatvédelmi ombudsman arra utalt, hogy az egyetemi doktori és a kandidátusi disszertációk tudományos igényű alkotások, melyeket megillet a szerzői jogi védelem. Nem indokolt az ezekbe történő betekintés engedélyezését a szerző hozzájárulásától függővé tenni. A könyvtárak állományába tartozó tudományos művek megismerésének joga elsősorban a könyvtárat alanyi jogon használókat illeti meg (különösen korlátozott nyilvánossággal működő egyetemi vagy kari könyvtár esetén), de ez a jog az ismert politikus szerző személyére, közszereplésére tekintettel más személyeket is megillethet. A tudományos alkotások megismerhetőségét, ha a szerző országosan ismert közszereplő, politikus, és műve nem titkosított, akkor - tekintettel a társadalom információigényére is - biztosítani kell - írta Majtényi 1997-ben.

Hirdetés