2012. április. 04. 15:33 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 04. 15:17 Itthon

Halálos áramütés: új eljárást kért az egyik áldozat családja

Új eljárás megindítását kérte a tavaly szeptemberi, dabronci halálos áramütés ügyében a Vas Megyei Kormányhivatal munkavédelmi és munkaügyi szakigazgatási szervétől a baleset legsúlyosabb, később a kórházban elhunyt sérült családjának jogi képviselője.

A Veszprém megyei településen 2011. szeptember 28-án ketten meghaltak, négyen megsérültek, amikor munkavégzés közben áramütés érte őket. Az épülő ipari csarnok építkezésén egy fémvázas állványt akartak az épület homlokzata elé tolni, de az hozzáért a fölötte csaknem nyolcméteres magasságban húzódó, 20 ezer voltos vezetékhez. A baleset legsúlyosabb sérültjét a helyszínen újraélesztették, de később a szombathelyi kórházban meghalt. 

Az ügyben indított eljárását a rendőrség és a munkavédelmi felügyelőség márciusban azzal a megállapítással zárta le, hogy a munkavezető helyszínen hozott hibás döntése miatt érte halálos áramütés az építkezésen dolgozókat, és a baleset nem a munkáltatónak róható fel. A rendőrség megszüntette a büntetőeljárást, mert a bűncselekménnyel gyanúsítható építésvezető maga is a munkabaleset áldozata lett.

A Veszprém Megyei Kormányhivatal munkavédelmi és munkaügyi szakigazgatási szervének korábbi közlése szerint munkavédelmi bírságot nem szabtak ki az ügyben. A hat munkás két munkáltató alkalmazásában állt, a teljes körű munkaügyi vizsgálat szerint az egyik cégnél dolgozókat szabálytalanul, bejelentés nélkül foglalkoztatták.

Czeglédi Csaba, a kórházban elhunyt szombathelyi munkás családját egy hónapja képviselő ügyvéd szerdán azt közölte, hogy az egyik vállalkozó a feltárt feketefoglalkoztatást a hatósági felszólítás ellenére sem szüntette meg. Szerinte az elhunyt 44 éves férfi fia is súlyosan megsérült a dabronci építkezésen, őt is bejelentés nélkül foglalkoztatta az építőipari vállalkozás, és ő sem kaphatta meg az ilyen esetben járó baleseti táppénzt.

Az elhunyt férfinak és fiának a helyzete munkajogilag a baleset óta rendezetlen. Az ügyvéd tájékoztatása szerint a Vas megyei egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szerv kiemelten kezeli az ügyet.

Mint mondta, az új eljárásban annak a megállapítását kérték a Vas Megyei Kormányhivatal munkaügyi felügyeletétől, hogy a szombathelyi vállalkozó nem szüntette meg a feltárt szabálytalanságokat. Azóta sem hozta létre a munkaviszonyt, és emiatt a baleset óta munkaképtelen fiú és a család az állam összes pénzbeli ellátásától elesett.

Czeglédi Csaba szerint az ügy akkor rendeződhet megnyugtatóan, ha a szombathelyi család visszamenőleg is megkapja a neki járó ellátásokat.

Hirdetés
Címkék
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.