Itthon hvg.hu 2012. április. 02. 10:53

Schmitt felszólal, de előbb Orbánnal egyeztet

Napirend előtt felszólal Schmitt Pál a parlamentben, de előtte egyeztet Orbán Viktorral - ez hangzott el a hvg.hu információi szerint a Fidesz-frakció rendkívüli ülésén.

Nem szerepelt ugyan a Fidesz eredeti napirendi ülésén Schmitt Pál plágiumügye és esetleges lemondása, de Lázár János frakcióvezető reggel 9 órára rendkívüli ülést hívott össze az ügyben. Az eredeti tervek szerint Lázár János 11 órakor tartott volna sajtótájékoztatót a frakción elhangzottakról, de a tájékoztatót lemondta a Fidesz.

Orbán négyszemközt beszélt Schmittel

Orbán Viktor az ülés előtt újságíróknak azt mondta, álláspontja ugyanaz a köztársasági elnökkel kapcsolatban, mint eddig: az elnök személye szent és sérthetetlen. Az elnök ügyében csak és kizárólag az elnök dönthet, hasonlóan a Magyar Nemzeti Bank, az Állami Számvevőszék elnökéhez vagy éppen az igazságszolgáltatás vezetőihez – közölte, hozzátéve: a Fidesznek ezt a "méltóságteljes, higgadt, nyugodt kormánypárti álláspontot" kell képviselnie.

Arra a kérdésre, hogy mit gondol az MSZP és az LMP Schmitt Pál elmozdítására irányuló kísérleteiről, a kormányfő úgy válaszolt: az ellenzék kísérletei alkotmányosan rosszak, erkölcsileg aggályosak. A miniszterelnök szerint ha Schmitt Pál köztársasági elnök úgy dönt, hogy az igazságáért harcolni akar, akkor ezt a jogot senki sem veheti el tőle. Mint fogalmazott, ezt fogja elmondani a parlamenti frakció előtt is.

MTI / Kovács Attila

Hasonlóan nyilatkozott információink szerint Orbán zárt ajtók mögött is. Úgy tudjuk, a képviselőcsoport egyórás ülésén nem alakult ki vita, már csak azért sem, mert a pártelnök-miniszterelnök már az ülés elején közölte, Schmitt Pál jelezte neki, hogy 13 órakor beszélni fog napirend előtt a parlamentben. Hogy az államfő esetleges lemondását, vagy az eddig mondanivalóját jelenti-e be, azt nem árulta el Orbán a fideszeseknek.

Tartanak attól, hogy ráég a Fideszre

A kormányfő erről egyeztet ezekben a percekben is Schmitt Pállal. A hvg.hu információi szerint a kormányfőt beszéde közben értesítették, hogy az államfő azonnal egyeztetni akar vele, ezért elhagyta a termet.

A frakcióülés hátralévő részében is Schmitt maradt a téma. Információink szerint több képviselőtől elhangzott néhány megjegyzés arról, hogy ez az ügy a Semmelweis Egyetem és az államfő közötti vita, ugyanakkor Schmitt Pál további elnöksége morálisan és politikailag is tarthatatlan. A Fidesz számára hosszú távon problémát fog okozni, mert ráég a pártra. Ugyanakkor volt olyan képviselő, aki amellett szólalt fel, hogy Schmitt Pálnak még egy esélyt kell kapnia.

Harrach Péter, a KDNP képviselőcsoportjának vezetője az ülés után azt mondta a hvg.hu-nak: az államfő kezében a döntés. Arra a kérdésre, hogy mi lesz az elnök távozását követelő Szalma Botond budapesti KDNP-elnökkel, Harrach Péter úgy válaszolt: Szalma a magánvéleményét hangoztatta, ennek ellenére lesznek következményei a nyilatkozatának.

Schmitt Pál plágiumügyét január 11-én robbantotta ki a hvg.hu. Mint lapunk megírta, az államfő kisdoktori dolgozatából mintegy 180 oldal szinte szó szerinti egyezést mutat Nikolaj Georgiev bolgár sportkutató egy másik, 1987-ben hasonló címmel készített francia nyelvű tanulmányával. Ezenfelül 17 oldal Klaus Heinemann német professzor 1991-ben megjelent tanulmányának fordítása. Az államfő disszertációjában a táblázatokat és a grafikonokat is lemásolta, sőt, fénymásolatokat is használt.

Schmitt Pál a botrány óta kitart amellett, hogy sem a Testnevelési Egyetem, sem témavezetője és opponense nem szólt neki arról, hogy ilyet nem szabad: utóbbit egyik opponense tagadta. Köztudott az is, hogy Schmitt Pál állításával ellentétben az államfőt is meghallgatta a Semmelweis Egyetem tényfeltáró bizottsága.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.