Új filmet készít romákról Pesty László. Nemrégiben, a Magyar Televízióban leadott Cigányút című alkotása nagy port kavart, sokan rasszista szemlélettel vádolták a rendezőt. Az érintettek részvételével erről tartott vitafórumot pénteken az X Kommunikációs Központ. Többen a Jobbik cinkosaként titulálták a filmben megszólaló Forgács Istvánt. Pesty László azt mondta: nem azért csinálja meg másik szemszögből a filmet, mert éles bírálatok érték, hanem mert ez a tárgyilagosság követelménye.
Passzív szemlélőként hallgatta a botrányt kiváltott filmjéről folytatott vitát Pesty László péntek este, csak néhány esetben fejtette ki álláspontját, vagy utasította vissza az őt ért vádakat. „Nem érdekelnek túlzottan egyik oldalról sem a szélsőséges ellenzők” – mondta a dokumentumfilmes, akit Radics Béla, a romablog szerkesztője Goebbels-hez hasonlított. Pesty sértőnek, megalázónak és kriminálisnak nevezte, hogy Hitler propagandaminiszterével azonosítják, de azt mondta: „nehogy azt higgyék, hogy emiatt rosszul fogok aludni.”
Forgács István, a film főszereplője a már korábban is elhangoztatott álláspontját hangsúlyozta, miszerint ha a cigányság nem veszi kezébe a sorsát, soha nem fog kiutat találni a mostani helyzetből. A cigány származású roma szakértő szerint kell az állam segítsége, de nem lehet kizárólag arra hagyatkozni. Forgács szerint az azonnali cselekvéshez szükséges motivációnak a helyi közösségekben történő önkéntes munkával kellene kezdődnie. „Én úgy vélem, hogy nem az a lényeg, hogy ezt a cigányokra vetítem-e ki, vagy sem, mert rengeteg cigány közösség van nehéz helyzetben. A kilábaláshoz két dologra van szükség: a helyi többségi társadalom bizalmának visszaszerzésére, valamint a közösségnek, erőforrásainak megfelelően tennie kell valamit magáért” – mondta. Forgács kitért a Minden Gyerek Lakjon Jól programra is és párhuzamot vont az ő általa hangoztatott véleménnyel: „a program felelősséget ad a család kezébe.” Úgy véli, a cigányságnak tenni kell azért, hogy a róla kialakult általános képet megváltoztassa. A beszélgetésbe a közönséget is bevonták, ám nagy többségben ellenzők voltak jelen, akik élesen bírálták a filmben elhangzottakat.
"Végre valaki"
Varga János, roma származású családapa szerint a filmben valóban voltak olyan kijelentések, melyek egyesek számára sértőek lehetnek, de a többség hibásan ítéli meg az alkotást. „Végre van valaki, aki tíz évre előre lát és megmondja, hogy nekünk kell olyan dolgokat tenni, ami a gyerekeink jövőjét szebbé, jobbá teheti” – vélekedett. Úgy fogalmazott: „megtanultunk mára szépen beszélni, tudunk egymással megfelelően vitatkozni, de érdemi előrelépés nincs, és nem is lesz, amíg ezt presztízskérdésként kezeljük.”
Molnár Csaba, roma származású politológus szerint Pesty filmjével az a legnagyobb baj, hogy nem mutat megoldást. Véleménye szerint előremutató filmeket kellene gyártani. Pesty László készülő filmjével kapcsolatban azt mondta: „nem hiszem, hogy szerencsés lenne egy újabb filmet bízni Pesty Lászlóra.”
"Fejezd be"
„Fejezd ezt be István, te nem vagy romaszakértő” kérte a közönség több tagja is Forgácsot, - ki szép szóval, ki haragosan - de a többség álláspontja egyezett abban, hogy a filmben szereplő szakértőt „senki sem kérte” arra, hogy álljon ki a cigányságért. Radics Béla a romablog szerkesztője többször is kitört a beszélgetés során, bűncselekményként minősítette a film elkészítését, melyet a közönség tapssal fogadott. Azt mondta: ez tökéletes példája a bűnbakképzésnek, és az ellenségkép kialakításának. Forgács Istvánnal kapcsolatban elmondta: „nem talált ki semmi újat, csak jobbikos, cigányellenes propagandát művel”. Az állításra Pesty László reagált: „másról sem szól a fórumozók véleménye hetek óta, mint, hogy nem vádolnak minket rasszizmussal”. Ezt Setét Jenő, a film elleni petíció kezdeményezője is hangsúlyozta a vita során, így Pesty visszautasította a vádakat. Kovács Éva szociológus szerint a film egyoldalú, mert a cigányok börtönbezárásához, és jelenlegi helyzetéhez vezető okokat nem dolgozza fel.
Setét Jenő, hangsúlyozta: aki nyilvánosan beszél és véleményformálóvá válik, annak megrendíthetetlen felelőssége van abban, amit kiejt a száján, és tudatában kell lennie, hogy a társadalmi kommunikációban zajló folyamatok közül melyiket erősíti meg. Setét úgy véli, Pesty filmje a romákkal szembeni előítéleteket erősíti. A petíció kezdeményezője arról beszélt, hogy tanúi lehettünk az elmúlt húsz évben annak, hogy a legális munkaerőpiacról kiszorult romák tömegei a nagyvárosokba ingáztak, és a totális kiszolgáltatottságban próbáltak dolgozni, és jövedelemhez jutni. Setét Jenő azt mondta: megfigyelhető, hogy korábban, amikor a „mondjuk ki az igazságot” felkiáltás hangzott el, azt minden esetben valamilyen, a romákat dehonesztáló szöveg követte. Setét szerint, Forgács István írása - melyben hosszasan sorolja, hogy milyen esetek miatt nem szeretne a roma közösséghez tartozni - valamint a dokumentumfilm is a komplex problémahalmazból ragad ki egyet. „Nem tesz annak a kívánalomnak eleget, hogy egy társadalmi problémáról a súlyának megfelelően, sok szereplővel, alaposan beszéljen, hanem leszűkíti azt egyetlen fókuszra. Ez nem a megoldást segíti elő” – mondta az aláírásgyűjtés kezdeményezője.
Pesty új filmjével kapcsolatban nem közölt részleteket, annyit elmondott: az új alkotás folytatása lesz a mostaninak, de másról fog szólni és terveik szerint májusban mutatják majd be.