Elmarad Schmitt Pál péntekre meghirdetett két nyilvános programja. Így nem fogadja a szlovén külügyminisztert, és nem vesz részt az Innovációs Szövetség díjátadóján. A hvg.hu úgy értesült, a szlovén külügyminiszter kezdeményezte a találkozó törlését. Schmitt nem nyitja meg a bécsi Munkácsy-kiállítást sem ma este.
A Köztársasági Elnöki Hivatal negyed 10-kor küldött közleménye szerint Schmitt Pál, Magyarország köztársasági elnökének 2012. március 30-ra, péntekre meghirdetett programjai elmaradnak.
Schmitt Pál délelőtt negyed 11-kor udvariassági látogatáson fogadta volna Karl Viktor Erjavecet, a Szlovén Köztársaság külügyminiszterét a Sándor-palotában, majd a Magyar Innovációs Szövetség által alapított, a Magyar Innovációs Alapítvány által meghirdetett díj átadásán vett volna részt a Parlamentben. Bécsben este nyitotta volna meg a Künstlerhaus nagy Munkácsy-kiállítását, ám ez is elmarad.
Az Innovációs Szövetség részéről a hvg.hu-nak azt mondták, hogy forduljunk a Köztársasági Elnöki Hivatalhoz, majd letették a telefont. A budapesti Szlovén Nagykövetség sem reagált a programváltozásra.
A hvg.hu ugyanakkor diplomáciai forrásokból úgy értesült, hogy Erjavec külügyminiszter találkozójának törlését maga a szlovén fél kezdeményezte.
A budai Várban a Sándor-palota előtt egy tucat LMP-s aktivista sátrakat felállítva leültek a kapu elé. Dorosz Dávid, a legkisebb ellenzéki párt egyik képviselője a hvg.hu-nak azt mondta, addig nem mennek el, míg Schmitt Pál le nem mond.
Orbán szerint Schmittnek kell döntenie
A Semmelweis Egyetem (SE) doktori tanácsának indítványára az egyetem szenátusa csütörtökön megvonta a köztársasági elnöktől a doktori címet. Orbán Viktor még a szenátusi döntés előtt azt mondta a Petőfi Népe című újságnak: „a magyar alaptörvény szerint a köztársasági elnök személye sérthetetlen, én pedig ehhez tartom magam”. Ugyanezt ismételte meg a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában péntek reggel. Mint mondta, senki más nem dönthet a lemondásról, csak Schmitt Pál.
A hvg.hu január 11-én írta meg, hogy az államfő kisdoktori dolgozatából mintegy 180 oldal szinte szó szerinti egyezést mutat Nikolaj Georgiev bolgár sportkutató egy másik, 1987-ben hasonló címmel készített francia nyelvű tanulmányával. Egy héttel később azt is feltártuk, hogy ezenfelül 17 oldal Klaus Heinemann német professzor 1991-ben megjelent tanulmányának fordítása.
Schmitt Pál egyhetes hallgatás után január 18-án reagált először az egy héttel korábban megjelent, a plágiumgyanút felvető cikkünk állításaira. Az államfő a Kossuth Rádió reggeli műsorában utasította vissza a plágiumvádakat, és azt mondta, hogy a 180 oldalnyi – szerinte az egyes jegyzőkönyvekből mindenki, így Georgiev számára elérhető – „törzsanyagon” felül a dolgozatában a fennmaradó 30-35 oldalnyi szöveg (amely Schmitt szerint a következtetéseit tartalmazza) a saját munkája.
A hvg.hu az interjú után ugyanakkor azt is bemutatta, hogy Schmitt ebben sem mondott igazat, hiszen dolgozatának Következtetések című fejezete szinte teljes egészében a Georgiev-mű egyik fejezetének átvétele. Megállapítottuk, hogy Schmitt 215 oldalas dolgozatából mindösszesen hozzávetőleg 12 oldal maradt. A 10 számozatlan oldalt is a disszertációhoz számítva úgy tűnik, hogy 225 oldalból 213 oldal, vagyis a szöveg 94,6 százaléka más munkák átvétele. Azóta az Index olvasói a megmaradt oldalakból többet azonosítottak más, külföldi szerzők műveiből.